De versierde gevel Van makelaar tot ooievaar In Museum 'In 't Houten Huis' is tot 31 oktober a.s. een tentoonstelling over gevelversiering te zien onder de titel 'De Versierde Gevel - Van Make laar tot Ooievaar'. De ondertitel geeft al aan dat onder gevelversiering heel verschillende zaken vallen. We kunnen daarbij denken aan gevelstenen en uithangborden maar ook aan muurankers, windveren, deuren, bovenlichten en metselwerk. Deze laatste maken in de eerste plaats deel uit van de con structie maar kunnen door hun uitvoering of versiering ook bijdragen aan een levendig en sierlijk aanzicht van de gevel. Bijna alle onderdelen van een gevel kunnen verfraaid worden en dat dit ook gebeurde (en nog steeds gebeurt), is goed te zien op de afwisselende tentoonstelling. De voorbeelden komen vrijwel allemaal van het Schermer eiland. De talrijke voorwerpen worden aangevuld door oude en recente foto's en prentbriefkaarten. Dit artikel geeft wat achtergrondinformatie bij de tentoonstelling. Hier en daar worden adressen genoemd zodat men na het museumbezoek de versieringen ter plekke kan bekijken. Omdat de expositie zo veel onderwer pen behandelt, is het onvermijdelijk dat dit artikeltje ook wat 'springerig' van aard is. De indeling van de opstelling wordt in grote lijnen gevolgd. Uit de vele tentoongestelde objecten moest vanzelfsprekend een keuze gemaakt wor den. Ornamenten zonder meer In de eerste vitrine staat een door maquettebouwer H. Tomesen gemaakt model van het winkelpand van Rijkes (Kleine Dam 2)." Het is de enige overgebleven gevel in De Rijp met een rococoversiering. De speelse, krullerige decoratie langs de gevelrand is kenmerkend voor deze stijl, die tussen ca. 1730 en 1775 in de mode was.2) Het snijwerk werd in 1984 door Maarten Robert uit Haarlem gerestaureerd en één van de toen vervangen onderdelen is in de tentoonstelling te zien. Een ander voorbeeld van rijke dakranddecoratie is de kleurige fruitguir- lande van het pand Westeinde 38 te Schermerhorn. Hier gaat het echter niet om een houten gevel, maar om een stenen, ingezwenkte halsgevel met het jaartal 1701Voor dit soort versierende elementen zonder constructieve be tekenis of herkomst werden ook wel diermotieven gebruikt. Een voorbeeld vormen de beide leeuwenkopjes van het 19de-eeuwse winkelpand 'De Tijd geest' (Oosteinde 14). 39

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 3