Gods welgevalligheid. De spreuk "Godt gheeft die wasdom", voorkomend op een zilveren memorieschotel uit 1624, sluit aan bij deze zienswijze.22' 'Wasdom' heeft betrekking op zaken als welvaart, voorspoed en vruchtbaar heid. Zij werden aan de mens geschonken als blijk van Goddelijke waarde ring voor deugdzaam, eendrachtig en vreedzaam gedrag, zo was de publie ke opinie. 'Zeg het met bloemen' moet God toen al gedacht hebben. Stripverhaal De verschillende symbolen op de hier centraal staande schotel laten zich dus in hun onderlinge samenhang lezen als een soort stripverhaal. De di dactische boodschap zou ongeveer als volgt kunnen luiden: door deugd zaam te leven als privé-persoon, in het huisgezin en binnen de gemeen schap ontstaan eendracht, harmonie en vrede tussen de mensen; dit is God welgevallig, wat hij aan zijn uitverkorenen laat blijken in de vorm van wel vaart, voorspoed en vruchtbaarheid. Deugdzaam leven was dan wel volgens de richtlijnen van de christelijk-humanistische mentaliteit in het algemeen en die van de nieuwe staatsgodsdienst van de Gereformeerde Kerk in het bijzonder. Welvarend was Graft in 1593 zeer zeker en vreedzaam was deze dorps gemeenschap eveneens. Die welvaart en harmonie waren overigens nog pril. Volgens een klaagschrift uit 1574 zou de helft van de bevolking van Graft in dat jaar nog op water en brood leven en ernstig te lijden hebben van de oorlogstoestand in het Noorderkwartier.23' Met de verplaatsing van het front naar het Zuiden en Oosten van ons land keerde spoedig daarna de rust weer in de kop van Noord-Holland en kon de Gouden Eeuw van start gaan. Volgens Van Deursen was Graft in de 17de eeuw een gemeenschap van eenvoudige, vriendelijke mensen, die niet geplaagd werden door gel dingsdrang of zucht naar weelde en overdaad; men leefde in harmonie met elkaar en wie in nood kwam, kon rekenen op ieders steun, niet alleen die van de geloofsgenoten.24' Binnen deze harmonieuze maatschappelijke en economische context had het Noord-Hollands slibaardewerk met zijn sym bolische decoraties dus een uiterst zinvolle, cohesie bevorderende functie. Huwelijksgeschenk De zeggingskracht van symbolen wordt extra sterk beleefd tijdens cere moniële bijeenkomsten van de gemeenschap waarin de symbolen een rol spelen. Er zijn aanwijzingen dat een deel van het Noord-Hollands slibaar dewerk waarschijnlijk dienst heeft gedaan als huwelijksgeschenk. De 1597 gedateerde schotel met een proostend paar van de afbeelding op pagina 69 is daar onder meer een goed voorbeeld van. De festiviteiten rond de huwe- 75

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 39