Cristelijk-humanistische deugden Behalve een herinnering aan de actieve strijd tegen de Spanjaarden zal de afbeelding van een hellebaardier op Noord-Hollands slibaardewerk des tijds ook associaties hebben opgeroepen met christelijk-humanistische deugden, waaronder die van 'sterckheyd' en rechtvaardigheid. Hiermee zijn we beland in de fase van de iconografische interpretatie, die betrekking heeft op de diepere betekenis van de symbolische voorstelling. In plaats van op externe strijd heeft de afbeelding van de hellebaardier via deze in valshoek dus betrekking op interne, geestelijke strijd die de mens moet voeren om tot deugdzaamheid te komen. Dit kan weer gerelateerd worden aan het begrip 'christenstrijder', zoals dat in het begin van de 16de eeuw door Erasmus was geïntroduceerd. 'Sterckheyd' verwijst naar deugden als waakzaamheid, standvastigheid, grootmoedigheid en gelijkmatigheid van geest. Op een anonieme volks prent uit de tweede helft van de 16de eeuw, die diverse spreekwoorden en gezegdes als onderwerp heeft, is een fier rechtop staande hellebaardier af gebeeld met als begeleidende tekst: "Dese will al heel up met rechtverdi- cheit doer de werrelt come(n)". Detail van een anonieme gravure met afbeeldingen van spreekwoorden en gezegdes. Datering: tweede helft van de 16de eeuw. Collectie: Kostuumcollectie Gemeentemuseum, Den Haag. Afbeelding overgenomen uit: Ter Molen, Ruempol en Van Dongen 1986, pag. 65 (afb. 86). 73

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 37