'Zeg het met bloemen' moet god toen al gedacht hebben Inleiding Dit artikel is een bewerking van een lezing, die de auteur in zijn hoeda nigheid van voorzitter van de Stichting Noord-Hollands Slibaardewerk op 3 april 1999 heeft gehouden in de Doopsgezinde Vermaning in De Rijp. Aan leiding was de opening van het nieuwe tentoonstellingsseizoen van het Rij per Museum 'In 't Houten Huis' en meer in het bijzonder van een deelexpo- sitie over op het Schermereiland gevonden Noord-Hollands slibaardewerk." Centraal op deze kleine keramiektentoonstelling staat een selectie van het werk van één slibdecorateur, die tussen circa 1585 en 1602 naar alle waar schijnlijkheid in Alkmaar werkzaam was.21 In de lezing werd specifiek inge gaan op een 1593 gedateerde schotel van deze decorateur.3' Schotel van Noord-Hollands slibaardewerk. Datering: 1593. Doorsnede: 32 cm. Herkomst: waarschijnlijk Alkmaar. Vindplaats: Graft. Collectie: P.W. Kers loot, Oosthuizen. Foto: S. Venhuis, Nieuw-Vennep Het stuk is een bodemvondst uit Graft. Met name de symboliek van de op dit stuk voorkomende decoraties vormde het centrale thema van de le zing en is dus tevens het onderwerp van deze publicatie. Zeg het met bloemen 'Zeg het met bloemen' is een door de bloemistenbranche ingevoerde re clameslogan, die tegenwoordig veel bekendheid geniet. Bloemen staan er gens voor is de boodschap. De schenker wil er op symbolische wijze iets mee uitdrukken naar de ontvanger. De communicatieve boodschap kan bij voorbeeld betrekking hebben op het tot uitdrukking brengen van blijd schap, waardering, genegenheid, vriendschap of liefde jegens de ander. Een bloemetje krijg je als ontvanger niet zomaar. Je moet op de een of andere manier betekenisvol voor de schenker zijn, bijvoorbeeld als gevolg van ge- 65

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 29