HetT-raam. In het derde kwart van de 19e eeuw komt dan r' i i.>| het schuifraam met alleen één vertikale roede in J onderraam (het T-venster). Ook dit raam is op ve le plaatsen in het dorp terug te vinden. Vaak is dan de vertikale roede verwijderd, maar later werd deze dikwijls al direct weggelaten. Amsterdamse School Rond 1920 komt een venster in gebruik dat ra men met een horizontale roedeverdeling kent. Dit kenmerk behoort bij de bouwstijl van de "Amsterdamse School". Kenden we voorheen ei- I. -» genlijk altijd de staande ruiten, waarbij de hoogte groter is dan de breedte, nu is het precies anders- Derde kwart 19e eeuw. om. Mooie voorbeelden hiervan zien we in de ra men op de verdieping van Tuingracht 19 en Oosteinde 26. Ook andere ele menten in deze voorgevels dragen duidelijke kenmerken van deze stijl. De afgelopen 70 jaar In de tweede helft van de 20ste eeuw wordt het een ratjetoe. Een duidelijk stijlkenmerk is niet meer aanwezig. De kozijnen worden groter en lichter, de mogelijkheden van glasafmetingen zijn schier onbeperkt. "Je bent gek als je achter die kleine ruitjes gaat zitten. Het lijkt wel een gevangenis." Ge ringschattend wordt ook wel gesproken over etalageramen in woonhuizen. En met die geringschattendheid dringt al meteen de behoefte aan privacy, geborgenheid zich op. Men wil niet het idee hebben in een etalage te zitten. Meer en meer zie je dan ook dat de grote kozijnen een kleinere verdeling krijgen. Men gaat zelfs zover dat men uit nostalgie in moderne huizen roe deverdelingen gaat aanbrengen. De kunststofroede tussen het isolatieglas en de opgeplakte roeden doen hun intrede. Maar om bij het begin te eindi gen, moet je dat nog versiering in de gevel noemen? Martien Verkerk Geraadpleegde bronnen: Gebouwd in De Rijp (St. Uitgeverij Noord-Holland - Rijper Museum) Levende stenen (St. ter bevordering van de Nederlandse bouwkunst) Zaanse houtbouw (Stichting De Zaanse Schans) Glas en Marmer. (Utrecht, Ons huis) 64

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 28