L I Kruiskozijn met glas in lood 1 e helft 17e eeuw De naar binnen draaiende raampjes met glas in lood horen hier dus eigenlijk helemaal niet thuis. Meestal waren alleen de twee bovenste delen beglaasd. De onderste twee openingen werden afgesloten met alleen een luik, zodat ook geven tileerd kon worden. Het is een bijzonder mooi type kozijn waarbij het glas boven, voor in het kozijn zit en als de luikjes openstaan ontstaat een dieptewerking omdat je in feite onbeperkt naar binnen kunt kijken en de machtige hout- zwaarte van het kozijn volledig kunt ervaren. Vooralsnog werd glas niet in een beweegbaar raam geplaatst omdat o.a door het grote ge wicht te veel krachten op de loodsponningen en het raamhout uitgeoefend werden. Hierdoor kreeg men al snel last van gebreken. Het glas in lood moest zelfs met vele loodstripjes worden vastgebonden aan zogenaamde bindstaven. Dit waren horizontale smeedijzeren staven die vlak voor het glas langs op het kozijn vastgespijkerd waren. Dit is goed te zien bij de ramen van het raadhuis. De loden rozetjes die daar op de bindstaven zitten zijn de loden bevestigingstripjes die in elkaar gedraaid zijn tot een sierlijke vorm. Door deze wijze van bevestiging werd uitzakken van het glas en lood beperkt en ontstond een beveiliging tegen de druk van de wind. Deze vensters kunnen gedateerd worden als 16e eeuw en eerste helft 17e eeuw. In de tweede helft van de 17e eeuw ging men de (nog steeds kleine) ruitjes in houten roeden aanbrengen. Soms rechtstreeks in het kozijn, soms in een houten "raam"werk. Het ko zijn onderging verder weinig wijziging en bleef nog steeds het vertrouwde kruiskozijn. Voor beelden van deze kozijnen met houten roeden in een raampje, treffen we aan bij Rechtestraat 71 (In den Dondersteen). De benedenramen van deze vensters werden voorzien van naar binnen draaiende raampjes. Hierdoor bleef de mooie dieptewerking van dit type kozijn in stand. Ook nu weer, helaas niet origineel. Een ori- Kruiskozijn met roeden gineler exemplaar zit in de voorgevel van het 2e helft 17e eeuw. 61

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 25