Versiering in de gevel Versieringen in de gevel heb ik als titel aan dit stukje meegegeven. Ik wil u meenemen op een wandeling langs diverse gevels in ons mooie dorp en u in het bijzonder wijzen op een heel logisch onderdeel dat in elk huis, zeg maar in elk pand aanwezig is, n.1. het kozijn en het venster in het bijzonder. We kijken er doorheen en zien het vaak niet eens. Toch is dat venster mits goed van verhouding en op de juiste plaats in de gevel aange bracht, een waar sieraad. Het maakt niet uit of we daarbij een oude monu mentale gevel voor ogen hebben of juist een modern exemplaar. Een mooie gevel valt of staat met een juiste plaatsing van de juiste kozijnen. Het ven ster is in bijna alle gevallen het gemakkelijkst te dateren onderdeel van een pand. De oorzaak daarvan ligt voor de hand. Het vensterglas heeft eeuwen lang een trapsgewijze ontwikkeling doorgemaakt. Simpel gezegd hoe groter de glasvlakken hoe jonger het venster. Van ruitjes tot ruiten. Voor een beter begrip zal ik eerst iets vertellen over de manier waarop het glas werd gemaakt. Door een klont gloeiend glas te blazen en rond te slingeren, wist de glasblazer een ronde schijf te maken met een diameter van ca. 120 centi meter. Uit deze schijf werden ruitvormige glasschijfjes gesneden. De oudste beglazing kent daarom een patroon van in lood gevatte ruitvormige stukjes glas (schuine drop). Later ging men een soort gigantische flessen blazen. De cylinders die men na een aantal bewerkingen over hield, sneed men in de hoogte door. In een speciale oven (strekoven) werden er platen van gemaakt. Deze platen hadden een veel gelijkmatiger dikte. Uit zulke pla ten kon men op de voordeligste manier rechthoekige glaasjes snijden die echter wel tot op de dag van vandaag de naam "ruit" zijn blijven dragen. Er zitten nog veel verontreinigingen en luchtbelletjes in het glas en omdat de grote fouten er uit gesneden moesten worden, bleven de ruitjes vooralsnog klein van maat. Men bleef ze vooralsnog in een loden omkade- Glasschijf met er uit te snijden ring plaatsen. ruiten 59

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 23