Muurankers zijn onlosmakelijk verbonden met gemetselde muren. Ook in dat metselwerk kan veel gevarieerd worden. Om een aantal variaties van het metselwerk te laten zien hangen er foto's, o.a. van het pand Westeinde 20 te Schermerhorn. Om het aanzicht van het metselwerk te verfraaien werd onder meer gebruik gemaakt van verschillende kleuren baksteen, van tegels, van boerenvlechting, blinde-boogfriezen en sierlijk ingevulde blinde bogen. In de tentoonstelling zijn een aantal smeedijzeren en gietijzeren muur ankers te zien, zoals die in de omgeving werden gebruikt. Het grote exem plaar komt van de toren van de Nederlands Hervormde kerk van De Rijp. Huizen hebben hun geschiedenis Het komt voor dat bezoekers, die voor de eerste keer in de oude dorps kern van De Rijp rondlopen of die rondgeleid worden in Museum 'In 't Hou ten Huis' of in het voormalige Grafter raadhuis, het idee hebben dat het er allemaal zo oud en authentiek uitziet en dat er sinds 1700 wel niets veran derd zal zijn. Niets is natuurlijk minder waar. Zelfs binnen enkele tientallen jaren kan het uiterlijk van een gebouw, zeker voor wie aandachtig kijkt, in grijpend gewijzigd zijn. Op de tentoonstelling wordt dit geïllustreerd aan de hand van foto's en modellen van het rijtje panden Jan Boonplein 3, 2 en 1het Wijnkopershuis, Museum 'In 't Houten Huis' en de bloemenwinkel van De Vries. Aardig aan de gevel van het museum zijn onder meer het voordeurkozijn met de onder- en bovendeur met gecanneleerde eiken delen, de poortvor- mige ingang, het bovenlicht met de middenstijl, de accoladevormige wind veren en de 'melkmeid'. Een 'melkmeid' is een deur met aan beide zijden een of meer ramen, meestal op de eerste of tweede verdieping; in vroeger tijden werden deze deuren gebruikt om koopmanswaren en andere goede ren op te hijsen en naar binnen te brengen. Tijdelijke geveltekens recente ontwikkelingen De tentoonstelling schenkt ook aandacht aan tijdelijke gevelelementen en geveltekens. Denk aan de brandlantaarn, die men vroeger bij brand aan de gevels hing, aan de vlaggestok-met-schooltas bij de succesvolle exa menkandidaat, aan de ooievaar aan of voor het huis waar een kind geboren is, aan erebogen bij een huwelijk of jubileum ('Hulde aan het bruidspaar') of de versierde kransen aan de voordeur met Kerstmis. Hoewel de tentoonstelling vooral oudere voorbeelden van geveltekens en gevelversiering geeft, betekent dit allerminst dat de ontwikkeling op dit terrein stilstaat. Integendeel, er komen steeds weer nieuwe vormen en vari-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 18