Muurankers Een muuranker is een gesmeed of (later) een gegoten stuk ijzer, waar mee men constructiedelen zoals muren, balken en stijlen vastmaakt en op hun plaats houdt. In eenvoudige vorm gaat het om een gesmede rechte staaf, een S, een Y, een X of een rozet. Gebogen muurankers zijn sterker omdat ze een grotere spreiding van krachten bewerkstelligen. De oudst bekende ankers in Nederland stammen uit de 13e eeuw. Een voorbeeld zijn de muurankers van kasteel Ammersoyen. In de late Middel eeuwen komen er als versiering merktekens op het uiteinde van het anker voor, b.v. Franse lelies, klaverbladen of Andreaskruisen. Deze versieringen werden waarschijnlijk mogelijk door de betere kwaliteit van het ijzer. Sierankers werden wel bewerkt als initiaal, monogram, jaarcijfer, spiraal of bloem (lelieanker). Na het midden van de 17e eeuw maken smeedijzeren muurankers geen deel meer uit van de architectuur en komen smeedijzeren sierankers vrijwel niet meer voor. Gietijzeren sierankers worden daarna nog in grote aantal len toegepast, zoals zelfs een korte wandeling door De Rijp al laat zien. Muurankers in de vorm van jaarcijfers kwamen voor op de nu verdwenen uitbouw aan de oostzijde van het pand Jan Boonplein 8. Destijds de bakkerij van De Moes, nu de makelaardij van Marjan Schokker. De tekening werd in 1940 gemaakt door de latere architect Jaap Schipper. Collectie Gemeenschappelijke Technische Dienst Graft-De Rijp en Schermer. 53

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 17