In De Rijp staat een pakhuis met een walvisvaantje op de makelaar. - In de vorm van een toren. Voorbeelden uit De Rijp zijn de panden Rechte- straat 100 en Grote Dam 4. - De uitgezaagde plank. Deze makelaars hebben weinig meer gemeen met het oorspronkelijke constructieve element. Wat overblijft is een versiering, die de mogelijkheid biedt om in rijkdom te ijveren met de geveltoppen van de buurhuizen. Voorbeelden zijn de klaverbladmakelaar, de platte versie van de kurkentrekkermakelaar en de suikerpotmakelaar. Enkele voorbeelden van makelaars. De drie rechter exemplaren zijn van het Schermereiland afkomstig, de linker twee uit de Zaanstreek. Tentoongesteld is een torenmakelaar, zoals die nu in De Rijp nog te zien is op de panden Grote Dam 4 en Rechtestraat 100. Het zou hier gaan om een model van de Beschuitbakkerstoren uit Wormer. De op de tentoonstel ling aanwezige oude makelaar van Rechtestraat 100 zou, naar verluidt, nog uit de 17e eeuw dateren.De twee andere zijn 'platte' makelaars. Een serie foto's toont de grote verscheidenheid aan nog bestaande makelaars. Daar onder bevinden zich de makelaar met de esculaap van het doktershuis Rechtestraat 80, een kurkentrekkermakelaar van het pand Rechtestraat 25 en een door twee zwanen geflankeerde makelaar van het pand Westeinde 72 te Schermerhorn. Bij dit laatste type heeft men zich vermoedelijk laten inspireren door een in Friesland veel voorkomende versiering van de gevel top. 51

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 15