Makelaars De makelaar is ontstaan uit een inmiddels verdwenen constructief ele ment: de verticale middenstijl van het voorste en het achterste kapspant van de dakconstructie. Op deze stijl rustte de nokbalk. Deze stijl werd soms verlengd en van een spitse topversiering voorzien, al dan niet met lood be kleed en voorzien van een zgn. piron. Een piron is een loden, versierde af dekking op een boven het dak uitstekende koningsstijl. De piron wordt zelf ook wel makelaar genoemd. Tegenwoordig is een makelaar vooral een decoratieve bekroning van een houten geveltop bij huizen. In 16e- en 17e-eeuwse panden liep de stijl onder de makelaar als regel nog door over de hele hoogte van de geveltop. Hij werd in de loop van de tijd echter korter en tenslotte bleef er niet meer over dan een uitgezaagd plankje waartegen de windveer aansloot. Op de geveltop zijn sinds mensen heugenis versierende elementen aangebracht. Omdat makelaars bloot ston den aan weersinvloeden zijn er weinig oude exemplaren bewaard gebleven. Makelaars in soorten Aan; het eind van de 16e eeuw was de verscheidenheid zeer groot: - Bolvormige bekroningen, soms met meer bollen bo ven elkaar. De bollen konden voorzien zijn van snij werk, noppen of dorens. Uit deze gevelbekroning ont wikkelde zich waarschijnlijk het volgende type. - De makelaar met een reeks bollen boven elkaar, te vergelijken met een gedraaide stoelpoot. - Klokvormige makelaars, soms met een aantal verdie pingen. Toen rieten daken vervangen werden door pan nendaken, die waterborden langs de geveltoppen had den, veranderde de klokvorm. Voortaan beëindigde men de makelaar met een geprofileerd vierkant plank je, waarop een sierelement werd geplaatst. - Makelaars met een versiering van een aantal uitge zaagde delen, eindigend in een spits toelopende, al dan niet getorste (dwz. een om z'n eigen as gedraaide) naald. Soms lijken de uitgezaagde delen op gestyleerde zwaanfiguren. - Spiraalvormige makelaar, de zgn. kurkentrekkerma kelaar. Deze hebben soms een bolvormig onderstuk; ook waren zij wel eens voorzien van windwijzers in de Kurkentrekkermakelaar vorm van vaantjes, schepen e.d.. 50

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 14