Gevelstenen Een gevelsteen is een stenen plaat of blok met bijvoorbeeld een inscrip tie, een wapenschild, een embleem of een gebeeldhouwde voorstelling van de naam van het huis of het daarin uitgeoefende bedrijf. Net als op de uit hangborden moest de afbeelding duidelijk zijn voor de velen, die niet kon den lezen. In de Middeleeuwen werd een gevelsteen meestal boven de in gang van huis of winkel geplaatst; de steen zat dan vaak in het hoogveld in gemetseld (een hoogveld is het achtervlak van een gemetselde en gesloten (blinde) boog). Vanaf de 16e eeuw zat de gevelsteen vooral in het puifries. Bij een puifries moet men denken aan een horizontale band tussen twee lijsten: zo'n fries is prachtig te zien aan het Grafter raadhuis waar sierlijk gemetselde, horizontale banden van boven en van onder afgesloten worden door vooruitstekende natuurstenen waterlijsten. Afbeeldingen op gevelstenen kunnen zeer uiteenlopen. Veel gevelstenen tonen heraldische, religieuze, mythische, historische of historisch- topografische motieven. Geliefd waren ook gevelstenen met voorstellingen van beroepen, handel en verkeer, planten en dieren. De vele wapens op gevelstenen zijn terug te voeren tot de heraldiek van de Middeleeuwen. Feodale edelen droegen herkenningstekens op hun kle ding, schilden en banieren; diezelfde tekens waren ook aangebracht op hun burchten en kastelen. Stadswapens kwamen er toen de steden ontstonden. De overheden plaatsten die wapens onder meer op de stadspoorten en boven de ingang van officiële gebouwen. Ook schutters, gilden en voorname burgers kozen een eigen wapen. Daarom zijn er zoveel gevelstenen met heraldische sym bolen zoals kronen, lelies en de schildvorm. In 1542 werd een keur uitge vaardigd waarin stond, dat bij verhuizing de gevelsteen moest blijven zitten, omdat daardoor het huis bekend was. De meeste gevelstenen zijn in de 17e en 18e eeuw geplaatst. Nadat in de Franse tijd de huisnummering was inge voerd nam het aantal gevelstenen af. Gevelstenen op het Schermereiland Wie zoekt naar gevelstenen op het Schermereiland moet bedenken dat een gevelsteen meestal (altijd?) in een stenen muur zit. Houten huizen had den daarentegen meestal uithangborden. Terwijl de houten huizen in de grotere steden al in een vroeg stadium werden vervangen door stenen hui zen, heeft het houten huis zich op het platteland veel langer kunnen hand haven. Museum 'In 't Houten Huis' herbergt één gevelsteen van een Rijper pand (Rechtestraat 74); deze staat op de eerste verdieping en draagt een leeuw. 47

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 11