Voorjaarslezing: Hannekemaaiers en andere Hollandgangers Te koop: Een analytische balans met een gewichtendoosje. De voorjaarslezing zal dit jaar worden gehouden op 28 april 1999. Spreker is Jos Kaldenbach, germanist en genealoog in Alkmaar. Hij zal ons meenemen naar de tijd van de Hannekemaaiers, seizoenarbeiders die uit Duitsland naar het westen trokken om in onze streken te helpen bij de oogst. Veel van die Hannekemaaiers vestigden zich metterwoon in Noord- Holland en werden zo de stamvaders van families die nu al vele generaties op het Schermereiland wonen. Voor iedereen die is geïnteresseerd in de geschiedenis van het Schermereiland en zijn bewoners een absolute aanrader! Plaats en tijd: Het Rijper Huis, 28 april 1999, aanvang 20.00 uur. De Oudheidkundige Vereniging is onlangs in het bezit gekomen van een balans, zoals die rond de jaren 1930 - 1950 gebruikt werd in onder meer laboratoria. Omdat het gaat om een type dat in onze omgeving niet werd gebruikt, heeft de schenker toestemming gegeven om de balans (met een bijpassend doosje gewichten) te verkopen. De opbrengst komt ten goede aan de OHV. Wie geïnteresseerd is kan contact opnemen met de penningmeester, de heer K. Link (tel. 0299 671936). De balans is gemaakt door de firma Becker's Sons (Brummen Rotterdam) en geleverd door de firma Marius uit Utrecht. Het eigenlijke instrument zit in een kastje van hout en glas, dat geplaatst is op een natuurstenen voet met drie verstelbare pootjes. Afmetingen: 41 cm hoog, 43 cm breed en 23 cm diep. Afgezien van enige vochtschade op de bovenkant verkeert het geheel in goede staat. De balans is geschikt voor het gebruik van zgn. ruitertjes. Bij de balans zit een houten gewichtendoosje met een complete set chroomkleurige gewichtjes. De inhoud bestaat uit negen knopgewichtjes van 1 tot 100 gram, 12 stuks lamelgewichten van 1 tot 500 mgram, twee ruitertjes en een pincet.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 3