Nieuwe aanwinst Een boekje open Bulletin 131 itale kosten, i voor onze swichten uit tursorganen lonald Steen er van ons Baars, onze ver aan Wim sit, inzet en onstellingen vertellen. \ldert Pilkes. Drie eeuwen lang is de kleipijp een populair gebruiksartikel geweest. De verscheidenheid in vorm en decoratie is bijna onbeperkt. In het boek "DE NEDERLANDSE KLEIPIJP" wordt een veelzijdig overzicht van de historische ontwikkeling van de kleipijp geschetst. Aan de hand van ruim 700 foto's en tekeningen beschrijft de conservator van het Pijpenkabinet in Leiden dhr. D.H. Duco model en versiering. Stap voor stap worden verschillende aspecten belicht. Het boek begint met de oorsprong van de Nederlandse pijp waarin productie, fabricage en onderdelen worden toegelicht. Daarna komen modellen, merken, decoraties en dateringscriteria aan de orde. De auteur verricht sinds 1973 onderzoek naar de geschiedenis van de tabakspijp van klei. Breedschalige aanpak resulteerde in de oprichting van het Pijpenkabinet, dat sinds 1982 gevestigd is Leiden. Het is iedere zondag geopend van 13-17 uur en dagelijks volgens afspraak, (tel: 0715-121340). Wilt u meer weten over "DE NEDERLANDSE KLEIPIJP" dan kunt u het boek inzien of lenen bij de beheerder Jenny Mulder. Tel: 0299-671286 Neeltje Blokdijk Museum Het Rijper Museum is in het bezit gekomen van een randtegel van de smuiger uit het voormalige huis van dokter Maschhaupt te West- Graftdijk. Het pand werd rond 1988 gesloopt. De tegels van de smuiger kwamen uiteindelijk bij Dhr. Laméris te Amsterdam terecht. Praktisch alle tegels zijn verkocht en veel zijn er verdwenen naar Amerika. De dochter van dhr. Laméris heeft de tegel aan het slot van haar lezing over tegels aan het museum geschonken. Het was een van de laatste randtegels van de smuiger die zij nog in hun bezit hadden. Mw. Kitty Laméris gaf deze lezing in het kader van de tegeltentoonstelling. Jenny Mulder

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 31