Afb. 4 - Pentekening van de Tuingracht met zicht op de Kralingerbrug. Deze afbeelding komt frappant overeen met een prentbriefkaart (OHV inventarisnummer 15732). de Jisperweg in de Beemster. Abercrombie's naam werd nooit volledig genoemd. Hij heette in de volksmond bakker Crombie. In een aantekening gemaakt door mijn vader Klaas Jacob Spaarman las ik: "De zoete inval, nu bakker Abercrombie".' Een prentbriefkaart als voorbeeld - Je krijgt de sterke indruk dat het Arie Spaarman ging om het genoegen van het maken van de afbeelding en om de afbeelding op zich. De herkomst van het voorbeeld lijkt van minder belang: op basis van een schets, een foto, een werk van zijn vader. Wij, die in onze tijd heel zwaar tillen aan originaliteit, steken al gauw een beschuldigende vinger uit naar imitatie of, nog erger, plagiaat. Daar werd vroeger vaak anders over gedacht. Ook voor Arie Spaarman kon een prent of prentbriefkaart een goede aanleiding zijn om gewoon lekker aan het werk te gaan. Een pentekening van de Tuingracht met zicht op de Kralingerbrug (Afb. 4) komt frappant overeen met een prentbriefkaart, die ooit in het bezit van Arie Spaarman was. Weggelaten zijn een paar mensen (figuurtjes vormden een struikelblok voor veel tekenaars), terwijl we omgekeerd achter de Kralingerbrug nu opeens - heel nostalgisch - het zeil van een flink zeilschip zien. In een herinneringsalbum, dat Arie Spaarman maakte voor zijn dochter Jannie, staat onder meer een ingekleurde afbeelding van korenmolen De Reiger aan het Zuide in de van De Rijp. Volgens deze dochter, mevr. J. Spaarman, werkte haar vader in principe zo veel mogelijk naar de 122

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 22