Afb. 2 - Ingekleurde pentekening van A. Spaarman: 'Voor de groote brand van Sept. 1899'. Opschriften op de huizen vlnr. Bensdorps Cacao L.W. Sparnaay Banketbakkerij; Café Cambrinus Café Jb. Appel Billard; Jb. Appel - Drogist - Glas - Verfwaren; en op het meest rechter huis W. Koppen - Broodbakker. Het rijtje correspondeert met Rechtestraat 126-136 volgens Gebouwd in De Rijp; hier wordt als datum voor de brand 28 juli 1900 genoemd. Weer een andere datum voor de brand wordt genoemd door J. Hoek in zijn artikel "Een sociographie van De Rijp" uit 1934. In dit artikel komt de brand ook ter sprake (OHV inventarisnummer 15695). 1 zelf dus gekend hebben. De tekening moet echter (geruime tijd) na de brand gemaakt zijn. Daar wijst niet alleen het onderschrift op, dat de brand abusievelijk dateert in 1899, maar vooral het feit dat hier alleen het rijtje verbrande huizen frontaal is afgebeeld: dat had iemand van tevoren toch niet kunnen bedenken?! Martien Verkerk denkt aan een reconstructie. Volgens hem zagen enkele panden er in 1900 al niet meer zo uit als ze door Spaarman werden getekend. Foto's laten zien dat Cambrinus toen al een andere gevel had; het pand met de houten klokgevel had op het moment van de brand al een onderpui met grote deuren en een of twee ronde ramen. De conclusie is dat Arie Spaarman het rijtje panden niet heeft afgebeeld zoals het er uit zag op het moment dat de brand losbarstte, maar zoals het er een aanta jaren daarvoor had uitgezien. Het zal wel altijd onbekend blijven of hij bij het maken van deze tekening doelbewust naar een oudere situatie terugging. 118 I

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 18