Het Esperanto als wereldtaal. Dat was een ideaal dat vorm was gegeven door de Poolse oogarts Dr. Zamenhof. In 1887 had hij een kunsttaal ontworpen die door iedereen te leren was. Dit signaal werd in het Westgraftdijk van voor de tweede wereldoorlog opgevangen door het onderwijzersechtpaar C.J. van Veenendaal en E. van Veenendaal-Bouwes. Zij hadden het Esperanto geleerd en waren er zo enthousiast over dat ze zich geroepen voelden om deze taal verdere bekendheid te geven en uit te dragen onder de plaatselijke bevolking. In de avonduren organiseerden ze cursussen voor volwassenen. De schooljeugd vingen ze op na schooltijd om ze op vrijwillige basis de Esperanto-taal bij te brengen. Er werd ook een Esperanto-club opgericht speciaal gericht op de jeugd. De naam was LA KAMPFLOROJ (De Veldbloemen). In 1934 werd onder redactie van mevrouw E. van Veenendaal-Bouwes een maandblad uitgegeven onder de naam LA JUNA VIVO (Het jonge leven) In dit blad werden ook Esperanto-lessen opgenomen. Het werd gedrukt bij de drukkerij van J. Muusses in Purmerend. Over de hele wereld hadden esperantisten zich op dit blad geabonneerd. Het was een taal die in alle landen aanhangers had en men was ook zeer idealistisch ingesteld, omdat men meende dat er geen oorlogen zouden ontstaan als de mensen elkaar beter zouden begrijpen door één gemeenschappelijke taal te spreken De jeugd in Westgraftdijk kreeg wekelijks Esperantoles bij mejuffrouw Nel Kool. We zeiden dan: "we gaan naar ES-les, in de school van Nel Kool". Er werden ook wel feestavonden georganiseerd met toneelstukjes in het Esperanto. Ook werden er jeugd-bijeenkomsten georganiseerd o.a. in Groet en in het buitenland in België in Tervuren, in Frankrijk in Versailles en in Engeland in Ipswich. Uit deze bijeenkomsten ontstonden kontakten ussen Esperantisten van diverse landen. Door briefwisselingen werden deze kontakten dan verder voortgezet. Ook zochten esperanto-leraren via advertenties in "LA JUNA VIVO" correspondentie-vrienden en vriendinnen voor hun leerlingen. Het maakte dan niet uit in welk land dezen woonden omdat we allemaal dezelfde taal spraken. De leerlingen van toen bewaren nog mooie herinneringen aan deze jeugdjaren. Westgraftdijk was in die jaren internationaal in de Esperanto wereld een bekende plaats. We noemden het La Verda Vilago (Het groene dorp). We hadden ook een eigen clublied op de wijs van "Hollands vlag je bent 75

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 3