Graftdijk in de zeventiende eeuw Tekst van de lezing door Prof. Dr. A.Th. van Deursen, gehouden in de Nederlands Hervormde kerk te West-Craftdijk op 16 februari 1996, op uitnodiging van de stichting "Het Plein". Als je een geschiedenis van Frankrijk leest, dan is er veel kans dat zo'n boek eigenlijk alleen maar de geschiedenis vertelt van Parijs. Wat je daar te lezen krijgt, kun je niet zonder meer toepassen op Normandië of de Elzas. Toch gaan historici vaak zo te werk, dat ze de dingen beschrijven vanuit het middelpunt, niet alleen als het over Frankrijk gaat. Ook Nederlandse geschiedenis zet altijd Flolland in het middelpunt, en is dan in feite geschiedenis van een provincie. En misschien is er ook wel iets dergelijks aan de hand met de banne van Graft. Over de tegenwoordige gemeente Graft-De Rijp is intussen heel wat geschreven.- door Kaptein, Visser, Schutte en kort geleden ook door mijzelf. Toch kon er wel eens een stille aanklacht in verborgen liggen, dat ik nu hier op deze plaats mag staan, alsof men mij daarmee zeggen wil: al die boeken, en ook het jouwe, zeggen ons te weinig over Oost- en Westgraftdijk. Flebben die dan geen geschiedenis gehad? Ja, dat hebben ze natuurlijk wel. Maar het is moeilijker, die geschiedenis te beschrijven. Het is geen toeval, dat de meeste aandacht gewoonlijk naar het centrum uitgaat. Dat is namelijk de plaats, waar de bronnen ontstaan. Zo is het ook in de banne van Graft. Na de splitsing van Graft en De Rijp, in 1607, bestond die banne uit het dorp Graft en de gehuchten Oostgraftdijk, Westgraftdijk en het Noordeinde. Het banbestuur van schepenen en vroedschappen bestond ook altijd uit vertegenwoordigers van alle vier de delen. Maar het raadhuis stond in Graft, daar was de meeste rijkdom en bedrijvigheid, daar woonde de schout, en het was ook altijd één van de mannen uit het dorp Graft, die optrad als voorzitter van het college van schepenen, en dan het kasboek bijhield. De bronnen, zoals dat kasboek, en de resoluties van de vroedschap, en de verslagen van de rechtszittingen zijn dus in het dorp Graft ontstaan. Geschiedenis van de banne wordt dan ook gemakkelijk geschiedenis van het dorp, en dat is aan de diverse boeken ook wel te merken. Of je in de titel nu spreekt van de banne, zoals Schutte,1" of van het dorp, zoals ik heb gedaan, dat maakt weinig verschil. Beide boeken gaan vooral over het dorp Graft, met nu en dan iets over de gehuchten. Vandaag willen we dan toch proberen de zaken eens uit elkaar te 41

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 9