Doorsnede van de Damtoren. De muren zijn meer dan een meter dik. Uit:: De Nederlandse monumenten van geschiedenis en kunst, 1953. gravure niet goed getekend was of dat men in 1661 bezig was een andere toren te bouwen. Als je van het laatste uitgaat, dan is het wat betreft de beëindiging van de toren gissen geblazen. Dat gissen heb ik gedaan en in een schets verbeeld. De toren is opgevat in de geest van de Noordnederlandse baksteengotiek, waarvan de Grote Kerk deel uitmaakt. Zoals de toren er op de schets uitziet zo zou hij er misschien uitgezien hebben als hij in 1661 afgebouwd zou zijn. Ik zeg het heel voorzichtig, zoals u merkt. Bovenop het huidige 'vierkant' (in De Rijp uitgesproken met de klemtoon op de laatste lettergreep) zijn eerst twee smallere verdiepingen geplaatst. Daar boven op staat een achtkante 'lantaarn' die bekroond wordt met een peervormige afdekking. Als je nu de twee schetsen van de kerk bekijkt op de ene schets zie je de toren van nu, op de andere de toren na de voltooiing - dan valt onmiddellijk op hoe duidelijk gotisch de kerk nu is. Je ziet hoe sterk de kerk aan stijl heeft gewonnen vergeleken met de kerk van nu, met zijn afgestompte toren. Ja, de kerk ziet er veel completer uit met zijn gotische toren. Nog mooier zou hij zijn als de vieringstoren, die op de kruising van het schip en het transept heeft gestaan, herbouwd zou worden. Of zou dat té mooi zijn? Jan Deckwitz 40

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 8