- toestemming i/e van deze ter tol dient ssen de drie ïilandspolder weg tot de tol werd nu weg van de ien eventueel iten voor een ;ontractanten ahet geval de lan 100 per daarom werd ijp opgezegd, /e van de weg vas "voortaan 1 het gedeelte rd terwijl de Rijp en Graft 2 heffing van rd van Graft loefte aan het en 1931, toen Sieswerda, de het recht tot an het publiek lama heeft dit ijn rekening te dit verouderde op de stijl, n de Jong, de toenmalige gemeente-opzichter, die tal van historische artikelen over De Rijp, Graft en de Eilandspolder heeft gepubliceerd in de plaatselijke en regionale kranten, alsmede in "De Speelwagen". Wat de tijdelijke tol-vrijdom in Graft betreft, vermeldt het boekje "De Rijp en Graft in oude ansichten" door D. Veenman sr. (uitgave 1974) dat ook busondernemer Jan Kieft van Grootschermer meedeed aan het betalen van de pachtsom om de tol tijdelijk weg te krijgen. Veenman's vermelding dat expediteur D. van Leeuwen van de Klaterbuurt er eveneens aan meedeed kan op een vergissing berusten, c.q. een naamsverwisseling met de deelnemende arts P.M. van Leeuwen. De genoemde personen waren allen autobezitters, die belang hadden bij een vrije doorgang. In de Grafter school "De Baanbreker" bevindt zich nog het originele bord met de tarieven van de verschuldigde tolgelden. De tolboom wordt eveneens nog altijd bewaard in Graft, door Piet Roelofsen (Piet Aardebei). Het ansichtkaartenboekje vermeldt dat omstreeks 1900 de Grafter Tol werd gepacht door Jb. Smit, gedurende 19 jaar. Daarna namen de zusters Aagje en Geertje Sanders de pacht over. Zij werden in hun functie opgevolgd door Jan Kieft, die om gezondheids-redenen zijn boerenbedrijf moest opgeven. Hij was de laatste tolgaarder van Graft Inwoners van Graft waren vrijgesteld van het betalen van tolgeld, evenals voetgangers De halve cent echter die voor een fiets werd verlangd, is er menige keer oorzaak van geweest dat passanten 's avonds in het donker hun stalen ros door de tuinen van Jan Kieft's buren sleepten. Vooral op zondagavonden, als de jongelui naar Grootschermer te dansen gingen of wel uit Grootschermer kwamen om in Graft of De Rijp te gaan dansen Cor Booy De tol in de Raadhuisstraat in 1929 met veearts Sieswerda uit De Rijp. Op de achtergrond het raadhuis De tol staat voor het huis van de gezusters Sanders die de tol bedienden De vader van de dames Sanders was veldwachter in Graft (foto archief OHV) 37

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 5