Zomeravondwandeling De Grafter Tol We kondigen hem nu maar vast aan: onze zomeravondwandeling. Traditiegetrouw op de langste dag, 21 juni. Ook ditmaal wijken we van die traditie niet af, ondanks het feit dat de 21ste dit jaar op zondag en op Vaderdag valt. We zoeken het deze keer, net als vorig jaar overigens, buiten de gemeentegrenzen van Graft-De Rijp en richten onze schreden naar Middenbeemster. Hoe het programma er precies zal uitzien, weten we op dit moment nog niet, dat blijft dus nog even een verrassing. Verzamelpunt: het pleintje voor de Nederlands Hervormde Kerk. Start van de wandeling: 19.30 uur. Dus: wandelschoenen aan op 21 juni! En paar maanden geleden overleed in "De Mieuwijdt" te Graft de heer Jan Kieft, alias "de tolbaas". Hij dankte deze bijnaam aan het feit dat hij gedurende vele jaren pachter was van de Grafter tol. Tijdens de Leeghwaterfeestweek in 1975 bestond in Graft een buurtvereniging met de naam "Achter 't Tol", welke eveneens aan het vroegere bestaan van de "hinderpaal in de Grafter Raadhuisstraat" herinnerde. De Grafter tol was oorspronkelijk ingesteld en opgericht ter financiering van de wegverharding van de Globdijk en de twee bruggen naar de Globdijk, alsmede van de zgn. "Witte Brug" te Graft. De tol is opgeheven per 15 mei 1943. De Provinciale Noordhollandsche Courant (de Purmerender krant) van zaterdag 8 mei 1943 wijdde daaraan het volgende artikel. GRAFT. Na verkregen overeenstemming met de Rijks- en Provinciale Waterstaat heeft de Burgemeester van Graft besloten de tol op de rijweg door Graft met ingang van 16 mei a.s. op te heffen. Ongetwijfeld zal het weggebruikend publiek het verdwijnen van dit hinderlijk verkeersobstakel, dat van het jaar 1852 dateert, toejuichen. In 1851 hadden de gemeenten De Rijp, Graft en Zuid- en Noord- Schermer een overeenkomst gesloten inzake de aanleg en het onderhoud van de weg van De Rijp door Graft en tot op de Noordeindermeerdijk. Het onderhoud bleef alleen ten laste van beide eerstgenoemde gemeenten. Als 35

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 3