E Van de vrienden van olie blo mei naj ove 1 op nog Met financiële hulp van de Stichting Vrienden van het Rijper Museum is voor het museum een fragment van een halfronde vuurklok en een molensteen aangekocht. Op de vuurklok staat waarschijnlijk het wapen van Graft en is thans te bezichtigen in het opkamertje van het museum. Het gebruik van vuurklokken Het beheersen van vuur was vroeger niet altijd een eenvoudige zaak. Om brand te voorkomen ontstonden al in de Middeleeuwen door de overheid ingestelde preventieve brandvoorschriften. De eerste vuurplaatsen bevonden zich midden in het huis. Een gat in het dak diende als afvoerkanaal. De vuurhaard was doorlopend aan, want het diende niet alleen als warmtebron maar ook als kookplaats en lichtbron. Vooral gedurende de nacht bleef de haard onbeheerd en juist dan bestond er groot gevaar voor brand. Om dat te voorkomen plaatste men 's nachts een vuurklok over de vuurhaard. De gaten boven in de klok lieten zuurstof toe. Zo bleef het vuur smeulen en had men de volgende dag een begin voor een nieuw vuurtje. De eerste aardewerk vuurklokken waren eenvoudig en ongeglazuurd. Zij waren helemaal rond en dekten vuur rondom af. Toen de huizen stenen muren kregen en men de vuurplaats verplaatste naar een brandmuur waar ook een metalen haardscherm stond, vervaardigde men halfronde vuurklokken. Die niet alleen als bescherming werden gebruikt, maar ook een sierfunctie hadden. Veel van deze klokken zijn prachtig gedecoreerd. Andere benamingen voor vuurklokken zijn li jtj1 ook wel, vuurstolp of vuurscherm. rjjfcQ Jenny Mulder Kog Sch voo raai De 70 Museum Bulletin

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 38