na Bruggen ts te hooren Aan de voet n gedrukt by en primitieve aot geweld te omen uit een gedrukt op jen bewezen n waarom ze 98 te maken: iedingen van lied over de jrven is, voor dse collectie, derik Muller en Museum ïd. Die tekst ag op. In de ed op 27 juli i vergiste de ;rt het? De ken hebben rdig overeen rvolg ook is, n man komt vol. Daarop turf en hout daar blijven aterlaaie. Als tan men zich :bben willen t een grote 1 is het wel. apelhouman iw, Amsterdam Een Droevig Lied van de Schrickelijcken Brand, die geweest is op het Dorp de Graft, leggende by de Rijp, en de Beemster, alwaer vieren veertigh Huysen, en een deel Schueren verbrand zyn: Het welk geschiet is op den 27 July 1705 Het geen men hier alles lesen kan Stem: Holland Schoon Och och wat droefheyt hoort men zwaer, Dat geschiet is dees keere, Al op het Dorp de Graft voorwaer Dat in een groot miseere Leyt door een felle Brand soo groot, Alsoo dat Dorrip in den noot Geraeckt is om te schande Van 't eenmael te verbrande. Wel vier een veertigh Huysen dree Sijn door den Brand verslonden, En noch verscheyde Schueren mee, En 't geen daer by stonde, Verbrande af met 't geen daer was. Want het goet kon men daer soo ras Uyt den Brand niet wech kryge En so most het meest blyve. Ik moet u dan verhaelen mee Hoe den Brand is gekomme Soo ons verhaelt is van die Stee, Dat ick u hier zal nomme, Daer woonden een Man met een Vrouw, Die bey te gaer leefden niet trouw, Ja hebben ook voorwaere Malkander gaen pluyshaere. De man die quam dan Droncken thuys, Sijn Vrou begon te tiere, En hy nam doen met veel gedruys Turf en Hout van 't Viere, En gocydent zijn Wijf na het gat, Dat vyer en voncken vlogen rat Hier ende daer verholen Het geen heeft leggen smolen. Des 's Nachts ten twaelf of een uer Begon het Vuyr te branden, Het geen daer voort liep alsoo suer, Dat men schier wist zijn handen Het eerst te slaen aen desen Brand, Want het ontstack aen alle kant, Soo dat de Vlam in 't korte Deet Huys en Dack instorte. Een Kind noch in de Wiegh daer lach Van drie vierendeel Jaren, Het geen men daer verbrande sach Dat rijsen deet de hayren, De Vlam sloegh schrickelijck allekant, En stack 't een huys na 't aer in brant, Soo dat waer men hem wende Niet sagh als groot ellende Men ginck zijn hande wring [i]n gaen, Men viel van schrick schier neere Yder een was ten hoogst belaen Om 't quaet van hem te keere, Hier sagh mer een loopen verwoet Die daer verbrande al zijn goet, En had schier niet om 't lyve, Want het daer al most blyve. Maer laes dit kost al helpen niet, Den Brand vloog voort en voorde, Denckt wat een over groot verdriet Dat men daer rontom hoorde, En riepen dat Huys gaet ook aen, En die, en die daer nevens staen, Die zijn ook in ellende, En Godt weet waer 't sal ende. De Brandspuyten quamen alkant, Van Rijp en Beemster mede, Om dese schrickelijcken Brand Te helpen uyt die Stede, Doen was 'er al veel Huysen wech, En had men niet met groot belech De Vlam noch uytgekregen, 't Heel Dorp had gelegen. O Heer bewaert ons allegaer Voor zulke droeve stucken, Dat d'eene Mensch niet door den aer Komt tot die ongelucken, Gelijck als men nu heden hoort, Beschermt ons Vader rechtevoort, Dat men niet door qua Buere, Soe droevigh Lot besuere Museum pulletin 69

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 37