Nieuwe aanwinst: een kermislied uit 1705 Het dorp De Rijp werd in de l 7de eeuw driemaal door brand geteisterd; dat is genoegzaam bekend. Vooral de grote brand van 1654 is in het collectieve geheugen gegrift. Niet in de laatste plaats zal dat het gevolg zijn van het feit dat die ramp in woord en beeld is vastgelegd: in het dramatische ooggetuige-verslag in de latere drukken van Leeghwaters Kleine Chronyke, in de bekende prent van Salomon Savery, en in het schilderij van Egbert van der Poel, dat enige jaren geleden door het Rijper Museum kon worden verworven. Dat ook een aanzienlijk deel van Graft ooit in de vuurzee ten onder ging, zal bij velen minder bekend zijn. Van Deursen rept kort van de Grafter brand in zijn boek Een dorp in de polder: de grote gebeurtenis van 29 juli l 705: de brand die 42 woonhuizen in de as legde en ook het weeshuis in vlammen deed opgaan.' Na de brand trok een aantal vooraanstaande Grafters naar Amsterdam, in een poging om geld te vergaren voor de wederopbouw van het dorp. Van Deursen beschrijft hoe een delegatie Grafters de Amsterdamse burgemeester Joan de Vries bezocht, die hen welwillend aanhoorde en hen vervolgens afscheepte met de woorden: 'Mannen, ik geef daar niet af.' Kort geleden kon het Rijper Museum, mede door de goedgeefsheid van een anonieme schenker, een bijzonder document verwerven, dat meer licht werpt op de rampzalige gebeurtenis in die zomernacht in l 705. Het is een zogenaamd kermislied, een stukje gelegenheidspoëzie van toegegeven - niet bepaald hoog gehalte, dat op jaarmarkten en kermissen ten gehore werd gebracht door een liedjeszanger, die bovendien de gedrukte tekst voor een luttel bedrag uitventte aan al wie er maar belangstelling voor had. Dergelijke liederen, die bij voorkeur gingen over gruwelijke moorden, natuurrampen en ander onheil, werden gezongen op bestaande melodieën die algemeen bekend waren. Ook hier was dat het geval. 'Stem: Holland Schoon' staat er boven de tekst, op de wijs van het lied 'Holland Schoon'. Of de muziek van die I7de-eeuwse topper bewaard is gebleven, heb ik nog niet kunnen nagaan. Boven de tekst ziet men een plaatje van een brandende stad, die overduidelijk geen enkele overeenkomst vertoont met het dorp Graft. De afbeelding -een nogal primitieve houtsnede is dan ook zeker niet voor de gelegenheid gemaakt. Het is een hergebruikt prentje, wellicht uit een of ander boek. Ook de achterkant van het vel papier is bedrukt. Daar vindt men %Een Nieuw Lied van de groote Gewenste Victory, die nu weder op Nieu bevochten is door den Luytenant Generael en Baron Spar, die de France Lyny in Vlaendere verovert heeft, op den 2 Augusty 1705. en daer Meester Museum Bul'etin 67

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 35