Van wanneer was die foto? De Grote Kerk van Schermerhorn, deel 2 In onze vorige "Chronyke" stond, op bladzij 23, een foto afgedrukt van "Het Wapen van Munster", met een paar auto's ervoor. Volgens het onderschrift zou de foto uit 1925 dateren. "Maar als ik de voorste auto bekijk, denk ik: dat model was er nog niet in 1925", reageerde Koos Jonker uit Wormer. Hij heeft gelijk. Het betreffende automodel doet denken aan de tweede helft van de jaren dertig. Het lijkt enigszins op de "Plymouth", die Dirk Hooyberg nog na de oorlog gebruikte, maar die was waarschijnlijk wat groter dan de auto op de foto. Qua grootte lijkt dit model wel wat op de Fords Anglia, die dokter Schermerhorn en dokter Wegdam zich aanschaften, kort na elkaar, in 1946, maar daarvan was de vormgeving veel strakker, zoals met alle toenmalige Engelse wagentjes het geval was. Het lijkt me toe dat we hier ook niet hebben te maken met de taxi van Gerrit Molenaar. De "autodichtheid' op de foto is trouwens wel verbazend, maar gelet op het feit dat het hier gaat om parkeren bij een café misschien toch niet uitzonderlijk. De reclamevlag op de foto kan mogelijk mede uitsluitsel geven omtrent het nadere tijdstip waarop de fotograaf een en ander vastlegde. Of misschien de paal van het elektrisch, c.q. telefoonnet, aan het begin van de "Kerkesteeg"? Wie kan er meer over vertellen? Cor Booy Onlangs verscheen deel 2 van de geschiedschrijving van de Grote Kerk van Schermerhorn. Hierin wordt veel aandacht besteed aan de gebrandschilderde ramen, die net als de ramen van de kerk in De Rijp zeer uitvoerig zijn onderzocht. Het boekje (70 pagina's A4) bevat een beknopte weergave van het onderzoeksrapport. Het geeft antwoord op vragen zoals: wat is er te zien, wat is origineel en wat niet, wie was de schenker. Voor wie dat niet genoeg is ligt het originele rapport ter inzage in de kerk. Daarnaast wordt onder andere ingegaan op het vervaardigen van gebrandschilderd glas, op de verwering die in de loop der eeuwen onvermijdelijk optreedt en op de verschillen tussen de ramen van De Rijp en Schermerhorn. De titel van het boekje is: 'ter eeren vanden godts dienst alhier dit glas gegeven'. De prijs is 8,50. Het is te verkrijgen bij de heer F. Bakker te Schermerhorn. Telefoon: 072 - 502 2760 62

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 30