foto' van de rederijkerskamer 'Oefening Volmaakt' uit 1912. Hun drie oons, Jan, Gerrit en Nico hadden alle drie iets met gymnastiek. De oudste zoon Jan (1883-1943), leraar gymnastiek in Haarlem, was daar meer dan 25 jaar directeur van de gymnastiekvereniging 'Concordia'. Gerrit (1893- 1977) en Nico (1899-1985) komen we in de jaren twintig tegen als bestuursleden van de West Graftdijker gymnastiekvereniging 'Sport Staalt Spieren', koninklijk goedgekeurd en aangesloten bij het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Verbond. 'Sport Staalt Spieren' gebruikte in die jaren de voormalige doopsgezinde vermaning van West-Graftdijk als gymnastieklokaal. Toen de gymvereniging in de zomer van 1929 dit clublokaal voor f 700 verkocht aan scheepsbouwer Theun van den Beidt, werd 'Sport staalt Spieren' vertegenwoordigd door voorzitter Gerrit Hop, penningmeester Nico Hop (beiden in de akte aangeduid als koopman en toen al wonend in Santpoort) en de commissarissen Pieter Renooij en Johan van Marle (beiden timmerman te West-Graftdijk). Gerrit Hop, in het dagelijks leven boekhouder, was actief sporter maar in het sportleven toch in de eerste plaats organisator. Hij was zo'n tien jaar lang voorzitter van 'Sport Staalt Spieren'. In 1915 speelden de broers samen in de voetbalclub van Driehuizen. In de jaren daarna treffen we vooral Nico aan als actief sporter, niet alleen bij 'Sport Staalt Spieren' maar ook bij korfbalclub V.I.O.S.2 in Graft. Na de opheffing van V.l.O.S. heeft hij nog jarenlang korfbal gespeeld bij het Alkmaarse K.V.K.V.. Bij 'Sport Staalt Spieren' zien we Nico bij het hoogspringen, op brug, bok en paard en (samen met Gerrit) bij de estafetteploeg hardlopen, bij touwtrekken en slingerbal. Nico had in 1922 het diploma 'verenigingsleider' van het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek-Verbond behaald. Net als Gerrit komen we hem in de stukken regelmatig tegen als scheidsrechter of jurylid. Turnfeesten in de openlucht Een prachtig beeld geven de vele foto's van de gymnastiekfeesten in de regio, vooral die in Schermerhorn (1922) en in West-Graftdijk (1927). Een massale opkomst van sportverenigingen, ieder in uniform. De intocht in een lange stoet, muziek voorop, elke vereniging met z'n eigen vaandel. In 1922 waren zeven verenigingen uit de 'Turnkring voor Alkmaar e.o.' gast van gymnastiekvereniging 'Volharding' uit Schermerhorn. Het programma vermeldt onder meer vrije oefeningen, toesteloefeningen, springen, keurturnen, touwtrekken, knotsoefeningen voor dames en de hindernisbaan voor heren. De eerste onderdelen zullen vast het spannendst zijn geweest, maar om de heren op de hindernisbaan aan het eind van de middag zal wel het meest zijn gelachen. 59

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 27