Raadhuis Graft op zolder Nieuwe aanwinsten voor de fotoverzameling. Documentatie- en Foto-afdeling van onze Vereniging Over dorpsleven en gymnastiekfeesten In veel dorpen op het Schermereiland bloeide tot de laatste wereldoorlog het verenigingsleven. Wie zich de tentoonstelling 'Verenigd en verdeeld' in het Rijper Museum uit 1990 kan herinneren, weet hoe rijk dat verenigingsleven was geschakeerd. Het relatief kleine West-Graftdijk vormde hier geen uitzondering op. Over de daar reeds in 1857 opgerichte rederijkerskamer 'Oefening Volmaakt' is in Een nieuwe Chronyke al eerder geschreven', leder weet uit zijn of haar omgeving wel dat ver enigingsactiviteiten niet alleen hun tijd mee moeten hebben, maar ook dat hun succes meestal afhangt van een paar enthousiaste en actieve 'trekkers'. In West-Graftdijk hebben de gebroeders Gerrit en Nico Hop in de jaren twintig van deze eeuw zo'n stimulerende rol vervuld in de plaatselijke sportbeoefening. Een recente schenking van archiefstukken en foto's door de heer A.W. Hop illustreert dat op uitbundige wijze. Het 'Archief Nico Hop' is inmiddels door archiefmedewerker Jan Kaptein geordend en beschreven. De zestig verworven foto's (23 originelen en 37 reproducties) sluiten prachtig bij deze archiefstukken aan. Bij de foto's vormen drie onderwerpen de hoofdmoot: de familie Hop in West-Graftdijk, sportmanifestaties te Schermerhorn (1922) en West-Graftdijk (1927), en de bakkerij van Van Tiel op het Noordeinde van Graft. Een kruideniersgezin in de gymnastiek Aris Hop (1855 - 1929) en zijn vrouw Doortje Beets (1859 - 1945) dreven rond de eeuwwisseling een kruidenierswinkel in West-Graftdijk. Op een foto van omstreeks 1920 staan Aris en zoon Gerrit voor de zaak. Hun woonhuis-met-winkel stond niet ver van de sluis. Aan de zuidkant was boer-en-bakker Bertus Bruin hun buurman; zijn huis zou in de jaren dertig plaats maken voor de nieuwe (nu nog bestaande) helling van scheepswerf 'Voorwaarts'. Aris en Doortje hadden vier kinderen, allen actief in het verenigingsleven. Hun dochter Rika vinden we terug op een 57

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 25