Reddingsplan In 1990 verkocht de gemeenteraad van Schermer de woning Zuidje 11 te Schermerhorn met ondergrond en erf aan de Stichting 'Het Kleinste Huisje'. De prijs was één gulden. In juli 1990 was het echter afgelopen met het huisje. In de krant verscheen het bericht dat het kleinste huisje van Schermerhorn niet meer was dan een hoopje balken en stenen. Het woninkje aan het Zuidje was door onbekenden vernield. De gevolgen van de vernieling bleven in die zin beperkt, dat veel bruikbaar materiaal uit de puinhoop werd gered. De herbouw kon beginnen. Eind november 1990 was al heel wat werk in het zicht gebracht. Diverse aanbiedingen waren binnengekomen voor materiaal en werkzaamheden. Veel bedrijven in Schermerhorn leverden een bijdrage. Op 25 februari 1991 vond de eerste oplevering plaats. Daarna volgde de herinrichting. Op 13 januari 1992 werd voor het eerst in 'Het Kleinste huisje' vergaderd en op zaterdag 16 mei 1992 is het huisje officieel in gebruik genomen. Constructie Het huisje is herbouwd op het bestaande fundament. De constructie bestaat uit een houtskelet met een portaal. Haaks daarop staan vier halfportalen, namelijk een in de voorgevel, twee aan weerszijde van de schouw en een in de wand tussen kamer en keuken (afhuiving). De houten vloer- en zolderdelen lopen iets taps toe, om zo weinig mogelijk zaagverlies te hebben. De voorgevel is uitgevoerd in horizontale rabatdelen, de andere gevels in getrapte weeg (gepotdekseld), met uitzondering van de kopgevel van de afhuiving. Deze is uitgevoerd in staande delen. De uitvoering is overeenkomstig de opmetingen en oude foto's. Aan de noordzijde is ter plaatse van de schouw de gevel uitgevoerd in metselwerk. Dit metselwerk was vroeger gestucadoord en voorzien van een motief in halfsteens verband. Later is dit stucwerk groen geschilderd, waardoor het minder opviel in de gevel. Interieur De binnenzijde van het huisje is betimmerd met verticale delen, afkomstig uit verschillende slooppanden uit Schermerhorn. De binnenkleuren van kamer en keuken zijn bepaald via onderzoek van de kleuren van oude woningen. Wandcontactdozen, de schakelaars en de deurkrukken zijn verzameld uit diverse panden. Velen hebben oude of overtollige spulletjes aan het huisje gegeven. 55

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 23