maar betaalde ook ieder jaar veertig gulden aan de vroedvrouw.(4) Daarvoor moest ze dan de armen van het dorp gratis hulp verlenen. Er zullen zeker ook in Oost- of Westgraftdijk arme kraamvrouwen gewoond hebben. In die twee gehuchten woonden in de zeventiende eeuw samen altijd wel een duizend mensen. We kennen het precieze aantal alleen voor 1680. Toen waren het er 1 126.(S) Nu gaan we er meestal van uit, dat in die tijd per duizend inwoners jaarlijks gemiddeld 35 kinderen geboren werden. In Oost- en Westgraftdijk zullen er dus ieder jaar meer dan veertig kinderen ter wereld gekomen zijn. We weten ook dat in 1680 ongeveer 15% van de Graftdijkers armlastig was. Een stuk of zes van die veertig kinderen zullen dus moeders gehad hebben, die de bevalling niet konden betalen. Dat kwam dan voor rekening van de gemeenschap. Het kan geen groot bedrag geweest zijn, maar het moest toch uit de publieke beurs komen. De beide Graftdijken moeten dus althans bescheiden eigen inkomsten en uitgaven gehad hebben. In de banne van Graft bestaan dus twee bestuurslagen: een banbestuur voor alle inwoners samen, en afzonderlijke bestuurders voor elk van de gehuchten. Ook zonder dat je dan iets van de geschiedenis weet, zul je dan denken dat er wel eens conflicten geweest moeten zijn tussen de verschillende bestuurslagen. Zo gaat het immers gewoonlijk in deze wereld. Lagere besturen klagen dat hun belangen door de hogere worden verwaarloosd, en hogere besturen vinden dat lagere eigenmachtig dingen regelen die niet tot hun competentie behoren. Zulke conflicten hebben zich in de banne van Graft inderdaad ook voorgedaan. Het grootste en belangrijkste valt aan het begin van de zeventiende eeuw, als Graft en De Rijp nog bij elkaar horen. Dan zitten er ook Rijpers in het bestuur van de banne, maar ze zijn tegenover het dorp Graft en de drie gehuchten altijd in de minderheid. De Rijp is dan wel de meest welvarende van al deze plaatsen. Er is meer werkgelegenheid, en er wordt meer geld verdiend. In economisch opzicht is De Rijp alleen belangrijker dan alle andere delen van de banne bij elkaar. Je kunt dat heel goed zien aan het boek van Herman Kaptein over het Schermereiland.Dat is vooral een economische geschiedenis. De hoofdstukken gaan over veeteelt, zeevaart en nijverheid. Kapteins boek bestrijkt alle dorpen van het Schermereiland, maar de actie speelt zich grotendeels af in De Rijp. Economisch gezien is dat het middelpunt van deze kleine regio. Rijkdom versterkt altijd ons zelfbewustzijn, en dat blijkt ook wel in De Rijp. De Rijpers kennen hun eigen waarde, en ze willen daarnaar behandeld worden. Ze vinden dat zij zich in de kluisters van de 43

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 11