halen, en te zien of we iets meer te weten kunnen komen over de gehuchten. Laten we dan eerst uitgaan van het grote geheel, de banne van Graft. De hoogste regeerders van die banne zijn de schepenen. Het zijn er altijd vijf, twee uit Graft, één uit Graftdijk Oost en West samen en één uit het Noordeinde. De vijfde plaats circuleert. Die schepenen vormen samen één college. Maar toch is er verschil tussen de delen die ze vertegenwoordigen. Ik vertelde zo even, dat de president-schepen het kasboek bijhield. Maar eigenlijk hield hij drie kasboeken bij. Op de omslag van het ene staat: Graft, Graftdijk en Noordeinde, dat is dus de hele banne. Op het tweede: Graft en Noordeinde, en op het derde: Graft alleen. Sommige uitgaven werden dus gedaan voor de hele banne, andere deed Graft samen met het Noordeinde, en nog weer andere kwamen voor rekening van het dorp Graft alleen. Er zijn dus verschillende bestuurslagen. Er is een gemeentelijke huishouding, van alle delen van de banne gezamenlijk. En er zijn vier kleine deelhuishoudingen, die de bijzondere belangen van een bepaald gehucht behartigen. Soms werken ze daarbij ook weer twee aan twee samen, Graft met het Noordeinde, en de Ooster- en Westerbuurt met elkaar. De meeste dingen doen de vier samen. Maar er is een aantal zaken, dat ieder apart regelt. Welke dat zijn, blijkt het beste als we eens een poging doen, inzicht te krijgen in de praktijk. We hebben dat kasboek van het dorp Graft. Daarin kunnen we dus zien welke belangen door de regeerders van het dorp Graft behartigd werden, zonder dat de hele banne er in werd betrokken, en misschien kunnen we dan een vergelijking maken met Graftdijk. Dan zien we bij voorbeeld, dat het dorp Graft gewoon was ieder jaar tachtig gulden te betalen aan de dorpswaker Theunis Jansz.'21 Die man moest er voor zorgen, dat je 's nachts in het dorp veilig over straat kon, en hij moest vooral opletten dat de slapende Grafters geen slachtoffer van diefstal en inbraak zouden worden. Hij krijgt zijn geld van het dorp alleen. Zou dat betekenen dat in Graftdijk geen wacht gehouden werd? Zeker wel Maar dat regelden de Graftdijkers klaarblijkelijk zelf. Het houden van de nachtwacht was trouwens ook in het dorp Graft een algemene plicht, waarvoor ieder op zijn tijd moest opkomen.'31 Elk huishouden moest op zijn beurt deelnemen aan de wacht. In het dorp hadden ze daarnaast ter verhoging van de veiligheid een beroepskracht aangesteld. Misschien is dat op Graftdijk ook gebeurd, maar dat weten we dan niet. Een kasboek voor Oost- en Westgraftdijk is niet bewaard gebleven. Het moet er wel geweest zijn, want besturen kost nu eenmaal geld Het dorp Graft had bij voorbeeld niet alleen een eigen dorpswaker in dienst, 42

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 10