gevestigd. Totdat het huis in 1956 werd gesloopt was op de noordwestelijke kant van de gevel de geschilderde tekst te lezen: Scheeren en haarsnijden, Amstel Bier. Hoewel de kleuren flets waren was de tekst nog goed leesbaar. Van de kappers die hier haar hebben gesneden en bier hebben getapt kennen we de namen Daniël Zon en Jacob Vilten. Na Vilten kwam de tuinder Gerrit Roelofsen in het hoekpand te wonen. Zijn bijnaam was 'de baron'. Vlak vóór of al tijdens de oorlog werd het huis in drieën bewoond door de familie De Lange, Maarten en Lies Alles en een Duits gezin. Roelofsen was daarvóór naar Graft verhuisd. Na de oorlog waren De Lange en Alles de bewoners. Alles woonde in het voormalige café en in de voorkamer op de hoek. De Lange bewoonde de grote voorkamer, het achterkamertje en het 'achterend' ofwel de keuken. In 1956 verhuisden de De Langes naar Rechtestraat 40. Alles was al eerder vertrokken. Omdat het gezin De Lange tamelijk wat kinderen telde was er behoefte aan veel slaapruimte. Deze werd gevonden op de bovenverdieping en de zolders. Er was een eerste en een tweede zolder. Daarboven lagen de vlieringen. Ik kan me nog herinneren dat Jan de Lange tijdens de oorlog op het bij het huis horende 'veldje', dat achter onze woning lag, tabaksplanten teelde. Als de tabak geoogst was hingen de grote bladeren, aan dun touw geregen, te drogen op een van de zolders. De tabak had een sterke geur, wel een prettige geur zolang de bladeren te drogen hingen. Maar eenmaal brandend in pijp of vloeitje was er sprake van een kwade reuk; de stank van eigenteelt' Zoals gezegd, werd het pand in 1956 verlaten. In hetzelfde jaar werd het gesloopt door aannemer Thijs Duinmaijer en zijn knecht Klaas Veenman. Op de vrijgekomen plek werden in 1957 twee woningwetwoningen onder één kap gebouwd in een aangepaste stijl. De architect van het plan was Jan Plas uit Purmerend, In het rechter huis, op nummer 36, kwam ons gezin te wonen. Het oude huis ernaast werd gesloopt, zoals in de Cronycke van oktober vorig jaar werd vermeld. Uitgeest, januari 1997 Jan Deckwitz P.S.: Met dank aan Jan Oldenburg en Andries de Jong Fzn.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 5