Onderhoud waterwegen. 1877. Bij de schouw op het krozen, zuiveren en reinigen van de sloten worden nogal eens boetes uitgedeeld. Namen van Piet Bon, de vennoten Bijvoet, gebroeders Bak, C. Keppen, K. Kluft, Jacob Heinis, C. Scheringa en W. Bos staan genoteerd. September 1910 wordt een politieverordening aangenomen waarin ook schouw geregeld is. Bij niet nakoming van artikel 11 volgt een geldboete van 5,00 bij de eerste schouw en ten hoogste 25,00 bij de herschouw (op ijzerhard) Een brief aan de heer J. Bak verteld ons dat er oktober 1884 besloten is om de ringsloot vanaf S. Vlaanderen tot het snoekengat (halfweg tussen Grootschermer en de weg naar de molen van J. Koning) behoorlijk te verbreden en uit te diepen. Verlangd wordt dat Bak zijn percelen land daar af steekt en meteen het riet en de biezen uit het Snoekengat verwijdert. Begin 1906 schrijft J. Nat aan het bestuur dat door het malen (van het stoomgemaal) het publieke vaarwater zeer moeilijk wordt gemaakt en dat verleden jaar tweemaal goed bevaren schippers met hun schuitje overzij geraakten. Dit wordt door het bestuur overdreven gevonden. Zij weten dat zeer veel personen met hun schuitjes (smalle ranke schuitjes, snipjes genaamd) langs de machine varen en dat overzij geraken nooit heeft plaatsgevonden. De boten waren overladen toen ze overzij gingen! Dit is in vogelvlucht iets over de geschiedenis van de Noordeindermeer. Het is bij lange na niet volledig. Niet ingegaan is op de problemen betreffende afwatering op de Eilandspolder en de geschiedenis van de bemaling. Ook de vele bestuurlijke problemen die te boek staan zijn hier niet aan de orde gekomen. Belangrijkste reden om aandacht te geven aan de polder is het feit dat het december 1997 precies 280 jaar geleden was dat de grote overstroming plaatsvond en het 350 jaar geleden is dat het eerste koolzaad er bloeide. M. Hoek, P. Schotsman Noot (1) zie uitgave de Graftermeerpolder. Regionaal Archief: Noordeindermeer, Zuid en Noord Schermer. 21

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 24