- Niemand, 't zij huurder of andere, zal enig beest of beesten geen uitgezonderd aan de dijken of de wegen mogen laten weiden op de boete van ieder reize te verbeuren, van: een paard, koe, os, vaaring of varken zes gulden schaap of lam pink of hokkeling kalf vijf twee een Alleen de huurders mogen in de herfst hun gehuurde afdelingen beweiden met schapen en lammeren, maar niet met bokken of rammen of enig ander vee, alles op straffe van de bovengenoemde boetes. Als er tegen de verhurings voorwaarden dieren worden aangetroffen zullen die ter verzekering in het schuthok gezet worden. Na 3 dagen, indien niet opgehaald, worden ze verkocht. Ook het verblijf in het schuthok moet betaald worden. Pensionkosten zogezegd. Voor een: paard, koe, os, vaaring, vaars of varken, ieder zes stuivers pink of kalf, drie schaap of lam, twee De huurders moeten de dijken en wegen 2 keer hooien en de laatste keer moet er gemaaid zijn voor de eerste zaterdag na de vijftiende september. Er wordt schouw over gehouden, met uiteraard boetes. Voor ieder ongemaaid park twee gulden. De gehuurde parken moeten schoon gemaakt worden van alle kladden doornen, stekelen, brandnetelen, wilde kervel en alle schadelijk gewas. Verwijderen door te maaien, uit te steken en te vernielen. De huurders der wegen zullen de daaraan leggende krooshopen in het ingebroken gat (zal dat het wiel zijn?) moeten brengen op een boete van 3 gulden voor iedere afdeling. Ook voor het rietsnijden zijn strenge regels. Dijkgraaf en heemraden behouden het recht de dijken en de wegen met aarde, slijk en dergelijke te verbeteren. De huurder heeft niets te eisen als hij het park dan niet kan gebruiken. De huurder die met paard en wagen werkzaamheden aan de dijk heeft verricht, mag als beloning dat stuk dijk voor zijn paarden gebruiken. 18

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 19