Bijna 60 jaar na de inundatie is het weer raak (november 1 775). Bij zware storm en hoge watervloed 's nachts slaan er grote gaten in de dijken. De gecommitteerde raden van de staten van Holland en Westvriesland en het Noorderkwartier vinden het goed dat de regenten op het platteland manschappen aanstellen met de benodigde materialen zodat zij aan de slag kunnen als het nodig is. De werkverdeling is ook meteen geregeld; ze mogen niet van het werk vertrekken voor ze door een gelijk aantal worden afgelost. 20 Mei 1858 is er vergadering van dijkgraaf, heemraden en hoofdingelanden. Wat is het geval? Aan de oostzijde van de polder ligt een stuk grond, sectie D, waarvan men altijd gedacht heeft dat het eigendom van de gemeente Z. en N. Schermer was. Maar uit meting van een landmeter is gebleken dat een gedeelte van dat stuk grond, Urk genaamd, eigendom van hun polder is. De laatste jaren is er door de gemeente toestemming gegeven aan de bewoners om daar, ieder voor zich, een huis te bouwen waarvoor vrijdom van belasting is genoten. Deze vrijdom vervalt aan het einde van dit jaar. Verkoop van de hier bedoelde grond aan de gemeence is het geschiktste middel om mogelijke moeilijkheden tussen polderbestuur en gemeentebestuur te voorkomen. De hiervoor bedoelde grond ter groote van ruim 12 roeden, met de nummers 132, 133, 134, 135 en 136 wordt voor 25 gulden vrij van alle onkosten verkocht aan de gemeente Z. en N. Schermer en in eigendom overgedragen. Gedeputeerde Staten keuren dit 9 juli 1858 goed. In de zomer van 1912 brak de vijzelbalk van de Menningweer molen. Door de vele regen stond het water spoedig op de landerijen in de polder. Om snel van het water af te komen werd eerst de dijk bij Grootschermer doorgestoken en toen dat niet voldoende was werd zelfs de Kopdammerdijk tegenover de ringvaart van de Noordeindermeer doorgestoken. Hierdoor liep land onderwater. Dit veroorzaakte een flinke ruzie tussen het bestuur van de Eilandspolder en dat van de Noordeindermeer. Verhuur land, ringdijken en binnenwegen. Over het verhuur van land, ringdijken en binnenwegen is ook het een en ander geschreven. De verhuur is met strenge voorwaarden geregeld. Zo wordt in het procesverbaal over de verhuur in 1813 geschreven: - Niemand zal zijn gehuurde park (kavel) aan een ander mogen overdoen, tenzij met toestemming van dijkgraaf en heemraden op boete van twee gulden iedere verhuring. 17

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 18