Met deze laatste verkoop lijkt de rol van Coenders van Helpen in onze regio uitgespeeld. Je leest niets meer over hem. Overstroming, dijkonderhoud en een keur. Januari 1718 is er een buitengewone vergadering van de ingelanden van de Noordeindermeer. Aanwezig zijn de heren: dijkgraaf Reinier Kramer, heemraden Gorter en Cos, hoofdingeland Ko IJvenius, gemene ingelanden D. IJvenius, Z. Vettes, W. Bek, L.R. Brouwer (voor zijn moeder de wed. van Kolk) S. Peerdeboom, Appel en Mol (voor kavel 12) Valk en Windig (voor kavel 16) A. Vermeer, A. Bont, K. Groen, A. Verkuijl en P K. Nolis (voor kavel 5 en 23). De vergadering is belegd vanwege de droevige toestand van de Noordeindermeer. De Eilandsdijken en kaaien zijn overgelopen, veroorzaakt door het doorbreken op verschillende plaatsen van de Assendelverdijk op kerstdag 29 december 1717. Ten westen van kavel 14 is over een lengte van 150 voet en met een diepte van 33 voet de dijk doorgebroken. En met de nog aanhoudende stormen worden door het water in de meer de dijken van binnen uit weg geslagen en de huizen vernield. Waar nu te beginnen met de herstellingen? Na rijp beraad wordt eenparig besloten te wachten met herstelwerkzaamheden tot de Assendelverdijk gerepareerd is. Door de zware stormen en het ontbreken van voedsel is het toch onmogelijk om aan het werk te gaan. De dijkgraaf gaf de vergadering verder ter overweging, of men in geval van het dichtmaken van de dijken, de kosten in het geheel zou omslaan of een deel zou lenen en op rente nemen. Degene die zijn verponding nog niet betaald heeft wordt gevraagd dit zo spoedig mogelijk te doen. In de vergadering van 2 maart 1718 deelt de dijkgraaf mee dat de Assendelverdijk in zoverre hersteld is dat een gewone vloed gekeerd kan worden. De gehele reparatie zal nog wel de hele zomer duren. Eensgezind besluit men de dijk van de Noordeindermeer te gaan dichtmaken. Er worden verschillen manieren voorgedragen hoe dat zou kunnen. Na rijpe overwegingen zal de inbreuk worden dichtgemaakt "met het slaan van een halve maan om, op en over het voorleggende land". Alsmede dat de weg - en afgeslagen dijken zullen worden hersteld met de aarde die daar af is geslagen en nu gedeeltelijk op de buitenberm ligt en wel het meest in de ringsloot. Vooral voor de kavels 1 en 2 ligt de ringsloot vol. 14

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 13