Een bijzondere scboo Aan het einde van de vorige eeuw waren in ons land op het gebied van het onderwijs ontwikkelingen gaande die in zekere zin revolutionair te noemen zijn De wetgeving op dit terrein beheerste bijna volledig de vaderlandse politiek. Al geruime tijd streefden de confessionele partijen naar eigen scholen, met een levensbeschouwelijk karakter. De liberalen wezen dit af. Zij wensten het onderwijs te houden zoals het was: staatszaak In deze jaren kwam een sterkere samenwerking op gang tussen de gerefor meerde A R partij (Abraham Ku\per) en de in 1896 opgerichte R.K. Staatspartij (Dr. Schaepman). Men sprak in dit verband over de "Schoolstrijd". De scholen die door gemeentebesturen werden gesticht en bekostigd werden "openbaar" genoemd, de andere "bijzonder". De schoolstrijd leidde tenslotte in 1920 tot volledige erkenning en subsidiëring van het confessionele onderwijs Een aantal jaren vóór deze gelijkstelling werd in De Rijp door de katholieken een bijzondere school gesticht. Wat die school zo bijzonder maakte, was het feit dat deze werd gebouwd en in stand gehouden door middel van geldelijke offers van de parochianen. Leerplicht Honderd jaar geleden bestond in ons land nog geen leerplicht. In 1897 waren meer dan 60.000 kinderen tussen 6 en 12 jaar niet ingeschreven als leerling van een lagere school. In dat licht is het begrijpelijk dat analfabetisme en ook kinderarbeid veel voorkwamen. In Nederland werd in 1900 een wetsontwerp gepresenteerd dat voor- en tegenstanders in beweging bracht. De voorstanders beklemtoonden de be strijding van kinderarbeid. De tegenstanders, vooral confessionelen, spraken van "staatsdwang" Zij gingen dwars liggen omdat hun wens, gesubsidieerde eigen scholen, nog nooit was ingewilligd. Met de kleinst mogelijke meerder heid, 50 tegen 49 stemmen, kwam de leerplichtwet erdoor. Op 1 januari 1901 trad deze in werking. Het gevolg was een toevloed van leerlingen. Veel scholen bleken te klein. In De Rijp leidde dat tot de bouw van een nieuwe lagere school in de Rcchtestraat (nu bibliotheek) Op 27 september 1901 werd door de burger vader, P.A.Romijn, de eerste steen gelegd 109

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 7