Bij Je kerstprent samenstelling daarvan zullen we u binnenkort nader informeren. Gelukkig heeft Cor beloofd dat hij. als de geest weer eens vaardig over hem wordt, in de toekomst zo nu en dan wel iets voor ons blad wil schrijven Met die troost zullen we het voorlopig moeten doen Cor Booy, dankjewel voor alles, zonder jou zou de 'Chronvke' een heel ander blad zijn geweest en. wanneer komt je volgende stukkie? Marijn Schapelhouman Dit jaar was het Spaarman-jaar. In de zomermaanden was in het Rijper Museum 'In 't Houten Huis' een tentoonstelling te zien, gewijd aan het werk van de twee kunstschilderende Rijper huisschilders, Willem en Arie Spaarman, waarbij het accent vooral viel op hun tekeningen en aquarellen. Te oordelen naar de enthousiaste reacties heeft het museum met het organi seren van die tentoonstelling velen een groot plezier gedaan Het leek dan ook een goede gedachte om dit jaar voor de kerstprent een tekening of aquarel van één der Spaarmannen te kiezen. Daar in de lange historie van onze kerstprenten zoon Arie vaker aan bod is gekomen dan vader Willem, hebben we bewust gezocht naar een werk van die laatste. Uiteindelijk is de keus gevallen op een aquarel die in het werk van Willem Spaarman een nogal uitzonderlijke plaats inneemt. In tegenstelling tot wat we meestal van hem gewend zijn nu eens niet een schilderachtig dorpsgezicht, geen kijkje op Grote Kerk, Raadhuis, Rechtestraat of Tuingracht, maar een dóódsimpel landscap, een zompig eilandje met wat bomen die - het is duidelijk herfst - al aardig wat van hun bruin verkleurende blad beginnen te verliezen. Van bebouwing geen spoor; het enige dat aan menselijke aanwezigheid herinnert zijn de houten hekjes onder de bomen. Helaas kunnen we u geen reproductie in kleuren aanbieden, maar ook in de zwart-witafbeelding valt nog wel iets te bespeuren van het beeld van een dampige herfstdag, dat Willem Spaar man hier heeft weten op te roepen. Naar mijn smaak is dit een van de mooiste aquarellen die hij heeft gemaakt. Van dergelijke landschappen zonder duidelijke herkenningspunten is het vaak moeilijk vast te stellen, waar ze precies zijn geschilderd. Op de tentoonstelling heette de aquarel 'Gezicht langs de Zuiddijk bij De Rijp', en dat kan heel goed de juiste benaming zijn. De heer Piet Leguit in Midden- 106

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 4