Het bruiloftsfeest. Over Grootschermer, het vroegere Zuid Schermer, kom je met zoveel tegen in het archief. Blijkbaar gebeurde er niets wat het vermelden waard was. Deze gebeurtenis is een uitzondering daarop. Op 28 mei 1753 verschijnen er voor Jan van Galen, notaris bij de Edele Hove van Holland, zitting hebbend te Graft. de nagenoemdc getuigen Dirk Sybrandsz., oud omtrent 40 jaar, Claas Symonszoud 26 jaar en Pictcr Symonsz., oud 20 jaar. alle wonende te Zuid Schermer. Bij ondervraging van de weledele gestrenge heer Mr. Jacob Josias Vnjburgh, baljuw van de Nijenburg, verklaarden zij hoe waar en waarachtig dat gisternacht de 27ste mei. tussen elf en twaalf uur ten huize van Dirk Sybrandsz., die met enige weinige vrienden bruiloft vierde omdat hij die dag getrouwd was, er ongenood bezoek kwam Ene Jacob Abrahams, woonachtig te Noord Schermer met Jan Janstra Goruye, knecht van Cornelis Claaszn. te Noord Schenner en Lammers. knecht van schipper Sijmen te Zuid Schenner klopten met veel geraas op de deur en vensters van het huis van Dirk Eén van de bruiloftsgasten opende de deur en vroeg of zij binnen moesten zijn. De drie mannen antwoorden dat ze naar binnen wilden. Liever niet kregen ze te horen. Korte tijd daarna, de deur was al weer dicht, staan de 3 personen met stenen en klinkers (gehaald uit de straat en het pad van Jacob Pietersz.) voor het huis. De glazen van de ramen en kozijnen van het voorhuis en de zijkant van het achterhuis worden ingegooid. Dat hield twee uur aan. Zodanig dat de ramen voor een groot deel zijn geruïneerd en dat de bruiloftsgasten voor de stenen en klinkers hebben moeten wijken. Zij begeven zich naar een achtervertrek van het achterhuis. De deposanten verklaren dat ze alles zelf gezien en gehoord hebben, twee van hen waren bruiloftsgasten. Zij leggen hun getuigenissen af met Jacob Gauw en Cornelis Jacobsz. Boerman als getuigen. Blijft over de vraag, waarom wordt dit bruiloftsfeest zo verstoord'* Ik heb het niet kunnen vinden. We mogen hiervoor zelf een aantal oorzaken bedenken. M. Hoek (Rijksarchief Noordholland.) 136

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 34