schippers vervoerden ze sneller en voordeliger. De postwet van 1850 zou hier een eind aan moeten maken. Vestiging hulppostkantoor Tot halverwege de negentiende eeuw werd het postvervoer op het platteland aan de initiatieven van de plaatselijke bestuurders of een ondernemende dorpsbewoner overgelaten. Met de postwet van 1850 veranderde dat beeld. In tientallen Noord-Hollandse dorpen werden vanaf dat jaar bestelhuizen opgericht; in de buurt van Purmerend gebeurde dat o m in Middelie, Graft. Middenbeemstcr. Beets. Warder. Wijdevvormer, 't Schouw, Watergang, Landsmeer en Ilpendam Het was geen groots postaal gebeuren. Eén van de plaatselijke middenstanders mocht zich bezig houden met het verzamelen en uitdelen van brieven Hij timmerde een brievenbus aan zijn buitenmuur en sorteerde de post op zijn keukentafel. Iets meer cachet hadden de hulppostkantoren. Toen de contouren van de nieuwe postwet openbaar werden, richtte de waarnemend burgemeester van De Rijp zich tot de minister van Financiën om hem wat overwegingen voor te leggen. Hij wees op de uitgebreide handelsactiviteiten in het dorp waardoor de hoeveelheid correspondentie, ook met het buitenland, aanzienlijk was. Hij wees ook op de traagheid der expeditie: brieven die 's morgens in Amster dam aankwamen, bereikten pas 24 uur later het dorp. 'Bij ene nieuwe regeling van het postwezen zou het voor de belanghebbenden en ingezetenen hoogst aangenaam zijn middelen beraamd te zien om die zoo vroegtijdig mogelijk op dezelfde dag te ontvangen, dat men in de gelegenheid ware het antwoord nog op dezelfde dag met de avondpost uit Amsterdam verder te expediëren.' In De Rijp zou zeker een hulppostkantoor moeten komen, 'opdat het thans bestaande bezwaar van verhoging van port dat voor iedere brief aan de gemeentelijke postbode moet worden uitbetaald geheel kon vervallen en wij daardoor in ene gelijke verhouding mogten geraken met de ingezetenen van die gemeenten waar een postkantoor aanwezig is'. De wnd. burgemeester zag nog wel een probleem. Welke postorganisatie de minister ook op zou zetten, het zou praktisch onmogelijk zijn om de ingezetenen van zijn dorp net zo veel service en verzendmogelijkheden te bicden als de huidige postvervoerders deden: de beurtschippers op 131

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 29