De vlotbrug ter plaatse is er oorzaak van geweest dat zich in de onmiddel- Ti lijke nabijheid een kleine buurtschap vormde: drie waterstaatswoningen voor bi de brugwachters. De school en de onderwijzerswoning werden er ook in gi waterstaatsstijl gebouwd: sober maar oerdegelijk. k( De vlotbruggen die Jan Blanken had ontworpen, waren goedkope houten D oeververbindingen, die gemakkelijk en licht met de hand waren te bedienen m Op de bovenste foto de vlotbrug die de Kogerpolder met de Schermerdijk verbindt. Achtergrond linksboven de "Deilings" (deel van het Alkmaarder meer) en de Rijsdam. als afscheiding tus sen het meer en het Noordhollands Kanaal De uitmon ding van het Kogerpolder kanaaltje is hier goed te zien. De opname is gemaakt door de Graftdijker amateurfo tograaf Piet Koomen. van een der balcons van de zgn. "hoge palen", de hoogspanningsmasten van de 50 kV trans portleiding. Koomen fotografeerde uit de mast aan de zuidkant van het kanaal en wel eind twintiger of begin dertiger jaren, toen de verharding op de Schermerdijk nog een grint weg was met een paardenpadje van klinkers in het mid den. Ook de onderste opname van de vlotbrug, met rechts de petroleumlamp en het laddertje van de brugwachter lantaarnopsteker, is door Koomen gemaakt en wel van de Schermerzijde af. Recht voor de brug de onderwijzerswoninglinks er naast de school en geheel links een van de brugwach terswoningen. Geheel rechts de modernere brugwach terswoning naast het Kogerpolder kanaaltje. De woning van de hoofdbrugwachter is verscholen ach ter de boomgroep. Het verkeersbord rechts voor de brug geeft aan dat de maximum wielbelasting 2400 kg bedraagt. 120

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 18