De vlotbrugf te Kogferpolder Toen in de jaren 1820-1824 het Groot Noordhollandsch Kanaal werd gegraven ter stimulering van de Nederlandse economie, moest tegelijker tijd worden gezorgd dat grote delen van onze provincie niet geïsoleerd van elkaar kwamen te liggen. Jan Blanken, de ontwerper van het kanaal dat met zijn 80 kilometer van Amsterdam tot Nieuwediep destijds het langste gegraven kanaal ter wereld werd. had ook de uitvinding op zijn naam die de geïsoleerde ligging van die Noordhollandse delen moest voorkomen. Die uitvinding bestond uit de vlotbruggen, waarvan er, toen het kanaal in december 1824 gereed was en officieel in gebruik werd genomen, maar liefst 18 waren die beide oevers met elkaar verbonden. Van die 18 lagen er twee in de nabijheid van West-Graftdijk. De ene in het verlengde van de Oostdijk van de Schermer en aldus de verbinding vormend met de noordoostelijke hoek van de Kogerpolder; de andere precies aan de noordwestelijke punt van de Kogerpolder, waarnaast later het Kogerpolder kanaaltje in het grote kanaal zou uitkomen. Doordat die veelheid van bruggen evenzovele obstakels voor de (zeil)scheepvaart vormden, zijn al in de eerste tien jaren van het bestaan van het grote kanaal een aantal vlotbruggen verwijderd, waaronder die tegenover de Oostdijk. nabij de Vuile Graft. Ook in de omgeving van Spijkerboor heeft zo'n vlotbrug gelegen, evenals bij Ilpendam en Watergang. Die twee laatst genoemden werden door pontverbindingen vervangen, maar de pont te Spijkerboor was er al toen het kanaal werd gegraven. Echter, met een verbinding naar de Beemsterdijk, in plaats van zoals na de voltooiing van het kanaal, naar de Kamerhopdijk. De vlotbrug aan de noordwestelijke punt van de Kogerpolder is een veel langer bestaan beschoren geweest. Deze is in 1960 vervangen door de huidige basculebrug, die pal ten oosten van de vlotbrug is gebouwd: precies tegenover de plek waar de school te Kogerpolder heeft gestaan. De vlotbrug lag recht voor het huis van de onderwijzer, dat op slechts een meter of drie westelijk naast de school was gebouwd. Die woning is er nog en draagt ter herinnering aan de oorspronkelijke bestemming de toepasselijke naam "De Bovenmeester", in keurig schoonschrift geschilderd op de gevellijst onder de dakkapel, die versierd is met een makelaar in de vorm van een kroontjespen! 119

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 17