goede bedoelingen zouden we vandaag de dag misschien niets meer van de 17e eeuwse glazenierspracht in de Rijper kerk hebben gehad. Trouwens, niet alleen Nicolas is in onze ogen wat wonderlijk bezig geweest; ook Toon Berg heeft een "stunt" op zijn naam. De persoon tegenover de Amsterdamse koopman, in het raam van de makelaar (noordzijde), werd door Jakob Blaauw nog beschreven als "een schipper", maar Toon Berg heeft hem in 1947 een tulband aangemeten en aldus tot Oosterse collega van de Amsterdammer bestempeld. De restauraties die door Bogtman van mei 1993 tot november 1995 zijn uitgevoerd, bestaan uit het waar nodig met emailglasverf aanstippen van afgeschilferde plekjes in de juiste kleuren en voorts het ophalen van de contourlijnen der voorstellingen met koudverf Dat is aanvankelijk aan de binnenkant gedaan, maar al gauw ging men over tot die behandeling aan de buitenkant van het glas. Die is nu immers ook beschermd tegen weersinvloe den, door het blanke beschermende buitenglas Het past ook in het beleid van Monumentenzorg, dat eventueel de nieuwe beschilderingen moeten kunnen worden verwijderd, indien later de opvattingen over het restaureren verande ren. Dat eventueel verwijderen kan eenvoudig met een spons met water en azijn, waarbij dan met alsnog schilfertjes van de ingebrande voorstelling aan de binnenzijde zullen worden meeverwijderd. De letters en cijfers op de glazen zijn allemaal opgehaald met koudverf aan de binnenkant Waar restauratie-schilderwerk is verricht, is piepklein het betreffende jaar talletje toegevoegd. Het speurwerk van de dames Coebergh en Lamboo is vastgelegd in twee lijvige boekwerken van totaal 695 pagina's A4-formaat en een "atlas" van driemaal 23 tekeningen van de ramen, waarin op elk ruitje is aangegeven wat er in zit aan krassen, putjes, ingebakken vingerafdrukken, insluitsels, leksporen, opengesprongen luchtbellen, corrosie (oxydatie), verlijmde breu ken, verweringen aan buiten- en binnenzijde, ingebrande roestvlekken en ingebrand vuil, afgeëtst email en eventuele retouches door de restaurateur Het is een gigantisch karwei geweest, ten dienste vooral van toekomstige restauraties waarvan we eigenlijk hopen dat die nooit meer nodig zullen zijn Maar ja... "Nooit meer" duurt erg lang en we hebben hier toch te maken met iets wat door mensenhanden is gemaakt Dat beklijft niet eeuwig, is onze ervaring tot dusver. Cor Booy 118

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 16