De Rijp er gflazen te Loek gfesteld Tijdens de raadsvergadering van 21 juni 1922 in de gemeente Graft werd een verzoek behandeld van C.J. Bijvoet uit de Noordeindermeer om vrijstel ling van tolgeld te verlenen aan de kinderen die de r k. school in De Rijp bezochten. Dat veel Grafter leerlingen na 1913 overgingen naar de paro chiale school, was overigens zeer voelbaar op de school van meester Klinkenberg aan de Dorpsstraat in Graft. Steeds te klein De heer Remmerswaal heeft de school geleid tot 1922. Hij werd opgevolgd door meester Jac Put, die met zijn gezin in de Kerkesteeg heeft gewoond tot maart 1937. Hij kocht toen een huis in de Rechtestraat (nu nr.64) In zijn tijd is de school tweemaal vergroot. In 1924 met twee lokalen; in 1930 werd het zesde lokaal aangebouwd. Rond 1940 herbergde de school gedurende enkele jaren een kleuterklasje, dat in 1942 moest verhuizen naar het vroegere onderwijzershuis, wat tot "bewaarschool" was omgebouwd. Wat ook veranderde, was het postadres van de school: in 1962 was dit nog Rietbuurt 229a; daarna werd het Kerkstraat 32 Het aantal leerlingen steeg vooral door de groei van de gemeente in die jaren. In 1963 werd de school daarom nog eens uitgebreid Een jaar of vijf later was de groei zo sterk dat een tweede r.k. school moest worden gesticht, nu bekend als de "Baanbreker" aan de Grafterbaan. De oude school werd daarna ingrijpend vernieuwd en gemoderniseerd in 1978 en doorverbonden met de kleuter school, die in 1966 was gebouwd, vooruitlopend op de integratie van k.o. en l.o. tot het "basisonderwijs", dat in 1985 door middel van een nieuwe wet geregeld werd. De laatste berichten van dit front melden opnieuw ruimtegebrek. J. Pielage De restauratie van de gebrandschilderde ramen in de grote kerk van Dc Rijp is alweer enkele jaren achter de rug Iedereen die ze sindsdien heeft teruggezien, was en is terecht enthousiast over deze culturele rijkdom in een van de belangrijkste monumenten van het dorp. De restauraties, uitgevoerd door de firma Bogtman te Haarlem, zijn verge zeld gegaan van glastechnisch en (kunst)historisch onderzoek door Lidwien 114

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 12