fc Dr. Jan Hoek over Je karingvisserij van De Rijp mussen of andere vogels te zoeken, uit te halen of met stokken te stofelen, verbeurt ook twintig stuivers. En niemand mag naar het schip of kroon met enige dingen gooien of met enig instrument stoten of aanraken, op boete van tien stuivers. En dan is er nog dat ene verbod, het derde, op iets waarvan niemand weet wat ermee bedoeld wordt. Het staat tussen allemaal andere kansspelletjes, dus iets dergelijks zal het wel zijn. Het is verboden te troeven, niet dobbelstenen te werpen, kaatsen, klauwen, tollen, pinken, gijben, knikkeren of dergelijke dartelheid te bedrijven in de kerk of buiten de kerk op 't kerkhof en daaromtrent, op en boete van twintig stuivers. De Oudheidkundige Vereniging Graft-De Rijp/werkgroep Schertnerhorn weet niet wat gijben is. Het Meertensinstituut in Amsterdam weet niet wat gijben is. Bezoekers van de Grote Kerk van Schermerhorn mogen niet gijben. Maar niemand weet, wat het is. Hanke Helms In een van de gebrandschilderde ramen van de grote kerk in De Rijp is een tafreel geschilderd van vissende haringbuizen bij de Schotse kust, begeleid door Nederlandse marineschepen. Heel toepasselijk voor een Rijper kerk raam, aangezien voor De Rijp destijds, in de 17e eeuw, de haringvisserij de belangrijkste kurk was waarop de plaatselijke economie drijvende werd gehouden. Dat het de vraag is of het Rijper haringbuizen waren, die in het raam zijn gepenseeld, blijkt uit onder meer een brief uit 1974 van doctor Jan Hoek, Rijper van geboorte, aan een zekere heer D.R. Kooiman te Heeren veen. De heer Hoek vermeldt daarin dat de weerloze haringbuizen veel te lijden hadden van Duinkerker kapers en dat de Staten van Holland wel eens oorlogsschepen stuurden om de haringvissers te beschermen. "Dat geschiedde dan op verzoek van het college van de "Groote Visscherije" 101

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 23