Het gfekei eim van In het Nederlands Dagblad verscheen op 4 september j. I. het onderstaande artikel De Grote Kerk van Schermerhorn heeft een geheim. Het is een klein geheim weliswaar, maar toch - 't is een geheim. Het gaat slechts om één woordje. Het staat op een verbodenbord uit de 17e eeuw dat nog altijd in de kerk hangt. Gijben. Het staat er precies zoals het er staat. Het is in de Grote Kerk van Schermerhorn verboden te gijben. Heel veel kerken hebben na de reformatie een bord met de tien geboden in de kerk opgehangen. De Oude Kerk van Schermerhom heeft er ook zo één. Daarnaast heeft deze kerk nog een negen verboden-bord Op 9 maart 1659 werden die verboden opgesteld door Jan Oly, secretaris van de schout en schepenen van het dorp Schermerhorn. Dat was nodig, want in die tijd werd de kerk nog gebruikt voor veel meer activiteiten dan voor de eredienst alleen. De mensen kwamen naar de kerk om er te wandelen, te spelen, graven te bezoeken en om er te vergaderen. Met die activiteiten liep het 'wel eens wat uit de hand. Vandaar dat bord met ordonnanties. Voor alle duidelijkheid liet Jan Oly gelijk erbij schrijven, met welke boetes daden van 'onbeschaamd heid, moedwil en dartelheden' bekeurd zouden worden. Tot dergelijke daden werden gerekend: jagen, roepen, krijten, trommelen of bommelen in de kerk, in het portaal of buiten de kerk, hetzij onder tijd of dienst van predikatie, catechisatie (ervoor of erna), of enig geklop en gerucht, bij de toren of daaromtrent onder 't lezen van de koster. Maximaal twintig stuivers ten profijte van de officier - die de boete ook mocht halveren - en de bevoegdheid tot het afnemen van het bovenkleed, stonden als straf hierop. Let wel: de ouders en voogden zijn voor de kinderen en omwonenden alsmede de meesters voor hun jongens verantwoordelijk. Een boete van nog twintig stuivers, elke keer te verbeuren, werd bepaald op het overtreden van het verbod bruiden, bruidegoms, komende van trouwen uit de kerk, met woorden, enig belet, hoon, spot of aanranding, met werpen van onreinheit op of aan hun kleren al langs de straat aan te doen. Wie op het dak van de kerk klimt zonder toestemming van de kerkmeester om 100

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 22