De gfescliiedenis van uw eigfen kuis Het Kogferpolderkanaaltje ie hebben vroeger in uw huis gewoond9 Waren zij eigenaar(s) van het huis? Wie waren de buren? Hoe verdiende men zijn brood9 Het zijn vragen die kunnen leiden tot een interessante speurtocht in de archieven. Leuk. maar ook vrij ingewikkeld. Daarom verschijnt deze maand (oktober) een "Handleiding voor historisch huizenondcrzoek". waarin de auteur Kees van der Wiel ingaat op bronnen als kadaster, belastingkohieren, bevolkings registers en archieven van bouw- en woningtoezicht. Het boekwerk, ruim 100 pagina's, kost 15.- exclusief verzendkosten en is verkrijgbaar bij de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Noord-Holland Postbus 5212, 2000 GE. Haarlem, tel.023.5318436. In de schooljaren waarin ik de lagere school bij de vlotbrug te Kogerpolder bezocht (1934-1939), hadden we als scholieren uit de Starnmeer de keuze uit twee mogelijkheden om onze schoolbanken te bereiken. Veel verschil maakte het niet want het was altijd een bere-eind van drie en een halve kilometer! We konden via de Graftdijkerweg en langs de overkant van West-Graftdijk of we konden de Middelweg uit en via Oostwouderpolder, langs de Markervaart en het Kogerpolder kanaaltje. Kozen we voor die tweede mogelijkheid, dan voerde ons pad onder andere langs "De Kom". Dat was een bijna helemaal met riet dichtgegroeide poel. met een dijkje er om. ongeveer tegenover de plaats waar watersporters nu uit het kanaaltje rechtsstreeks het Alkmaardermeer kunnen binnenvaren. Het dijkje om "De Kom" was u-vormig en nauwelijks of nog geen honderd meter lang. Het diende als een soort lekstop op een plaats waar de echte dijk langs het kanaaltje nogal lekte. Trouwens, ook tussen "Dc Kom" en het woonbuurtje van de Kogerpolder. was de onderdijk vrijwel altijd drassig. Om variatie in onze schoolgang te brengen, liepen we soms over dat smalle dijkje rondom "De Kom". Vaak kozen een paar uit onze groep schoolgaan ders dan toch voor de gewone weg rechtdoor en was het de sport, wie er het eerst aankwamen op het punt waar het mini-dijkje weer op de grintweg uitkwam. Dat wonnen uiteraard altijd de rechtdoorgaanders. 93

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 15