Het huis was indertijd eigendom van Henk Siekman. wij waren huurders. In 1957 is het verkocht en daarna gesloopt. Wij zijn naar het nieuw gebouwde dubbele woonhuis ernaast verhuisd, tot onze vreugde. Ik ben in het huis geboren, ik heb 18 jaar in het huis gewoond, maar ik kan u verzekeren dat ik geen traan heb gelaten toen het tegen de vlakte ging. Integendeel. Want het was geen pretje geweest om met zijn tienen in zo'n hokje te wonen. Het huis was verwaarloosd en vervallen, wat zich uitte in lekkage van het dak van de afhuiving. Tot 1957 hebben we ons moeten behelpen met gaslicht. In het buiten privaat stond onder een houten bril een emmer, 's Winters was de achterkamer de enige verwarmde ruimte, waarin de was in guirlandes tegen het plafond te drogen hing. Ik heb het huis vaak hartgrondig vervloekt. Tot slot. Drie huizen aan de Tuingracht die of eigendom van een Deckwitz waren of waarin Deckwitzen hebben gewoond. Huizen van enige eeuwen oud en verschillend van vorm. Voorbeelden van hoe er in De Rijp in het verleden met hout werd gebouwd. Alledrie zijn ze gesloopt Tuingracht 418 in 1960. het houten huis aan de haven eindjaren vijftig en Tuinbuurt 398 nu precies veertig jaar terug. Vandaag de dag zullen dergelijke panden in de oude dorpskom van De Rijp niet zo makkelijk gesloopt kunnen worden. De Rijp kent diverse vormen van monumentenzorg en heeft zijn beschermd dorpsgezicht. Heel terecht, want De Rijp is qua architectuur een heel bijzonder dorp. In genoemde drie gevallen zou nu waarschijnlijk tot restauratie worden overgegaan of tot het opnieuw in originele stijl optrekken van de panden. De plaatselijke bouwtraditie wordt op die manier nadrukkelijk in stand gehouden. Het bijkomend gevolg daarvan is dat door het cultiveren van deze ene traditie een andere traditie teniet wordt gedaan. Dat is namelijk de traditie van het afbreken van een huis wanneer dat huis 'schoon af was en het te vervangen door een nieuw huis. Met de laatstgenoemde traditie is gebroken en zo wordt met het conserveren van oude huizen het vernieu wende bouwen afgeschaft. Uitgeest, juni 1997 Tekst en illustraties van: Antonius Joannes Fredericus Deckwitz, zeg maar Jan. 92

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 14