Plattegrond van Tuinbuurt 398. Behalve de voeting, de schoorsteen en de pannen was het een geheel houten pand. De schoorsteen had in beide kamers een schouw. De schouwen waren - volgens buurman Jan Oldenburg - bekleed met tegels waarop in Delftsblauw bijbelse voorstellingen waren ge schilderd. Het is moeilijk te achterhalen in welke tijd het huis werd gebouwd. Zo te zien zal dat in de 18e eeuw gebeurd kunnen zijn. Zoals uit een tabel uit 1832 blijkt was het huisje eigendom van de kleermaker Fre- derik Sander. Van de mensen die het hebben bewoond is mij niets bekend. In de loop van de jaren raakte het huis zo vervallen, dat het gevaar opleverde wegens neervallende dakpannen bij de buren. Op aandringen van de toenmalige eigenaar van het Doopsgezinde Weeshuis de heer Schmidt werd het pandje eindjaren vijftig gesloopt. Tuinbuurt 398. Het laatste van de drie huizen had als adres Tuinbuurt 398. Het stond aan het zijstraatje achter de Damkerk dat wel eens Bakkersgrachtje wordt genoemd. Mijn ouders kwamen hier in 1936 te wonen met twee dochtertjes Süze en Bets. In 1939 ben ik op deze plek geboren. Het pand was samengesteld uit een klein langhuis met ernaast een aanbouw met een lessenaarsdak, een zogeheten aanhuiving. Om het huis binnen te komen gingen we door de achterdeur. De voor- en de zijdeur waren meestal op slot. Via de keuken kwam je in de groengeschilderde woonkamer, vandaar via portaal en gang in de voorkamer en naar boven. 90

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 12