De Rijp onder voorzitterschap van de burgemeester de functie van beheer- scollege. Na de samenvoeging der gemeenten is die taak toegevallen, bij raadsbesluit, aan de raadsleden die in het dorp De Rijp wonen. Nog altijd onder voorzitterschap van de burgemeester. Administrateur was de heer D B A. Appel. Hij was de laatste secretaris van de zelfstandige gemeente De Rijp. Toen de nieuwe raad hem niet benoemde tot secretaris van Graft-De Rijp heeft hij toch de administrateursfunctie mogen behouden. Hij is inmid dels opgevolgd door de huidige secretaris van de gemeente Graft-De Rijp, mr. J J.M. Buis. In beheer en administratie wordt het edelachtbare college van beheerders bijgestaan door twee deskundigen als respectievelijk opzichter voor de landerijen (veehouder P. Poel) en opzichter van de gebouwen (directeur gemeentewerken D J Bulsink), die in de jaarlijkse vergadering verslag uitbrengenover de onroerende goederen en van de wensen van de pachters. Deze mogelijkheid tot bijstand heeft Willem Pieterszoon Lakeman zelf aangegeven in zijn testament, door bij het recht van overdracht aan de weesmeesteren te bepalen dat zij naast de secretaris een persoon mochten committeren voor de administratie van de goederen, met jaarlijks rekenings- en verantwoordingsplicht. Hoewel er nooit een feitelijke overdracht aan 'weesmeesteren' heeft plaats gehad, zijn de raadsleden van de voormalige gemeente De Rijp zelf in de rechten getreden bij de opheffing van het gemeene wees- en armenhuis. De toegevoegde administrateur, alsmede de van de aanvang reeds benoemde secretaris, genoot volgens de bepaling van Willem Pietersz. Lakeman een salaris van 20 Carolusguldens 's jaars. Dat is in de loop der jaren ietwat aangepast. Aangezien er geen Carolusguldens meer in omloop zijn, is het jaarsalaris nu honderd gulden. Geen vetpot, maar voldoende om er een traditie mee levend te houden. Hoewel Het 'Lakeman-monument' in De Rijp: het naambordje van de Willem Pzn. Lakemanstraat. Eén van de eerste naoorlogse uitbreidingen van De Rijp - na de Leeghwaterstraat - in de vijftiger jaren. 59

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 9