m lichaamop )c Rijp om 'in hele hebben en ijk ende voor m 300 jaar na lan postzegels n bedrage van ekening. g van Willem neemt echter aangezien de Automatisch .ildens op een d-oom Willem evolg van de hreven op dit costcn van de it de opbreng- de minimum- f moeder op de rlijden, na al seren, vervalt nalaat, kan dat Tenzij de omdat zij de blijkt echter uit zin voor ijlen oud-oom erf kinderloos. De boerderij aan de Westdijk in de Beemster, gepacht door de familie W. Schermer: inkomstenbron voor het 'Lakemanfonds Dat was misschien wel de belangrijkste oorzaak van het feit dat hij tot op de huidige dag. over zijn graf heen, over zijn aardse bezittingen is blijven regeren: wat land en twee boerderijen in de Beemster. waarvan hij bepaalde dat ze nimmermeer verkocht mochten worden. Willem Pieterszoon verordonneerde ook bij testament dat zijn erfgenamen nooit over zijn nalatenschap zouden kunnen beschikken. Voor de uitkering aan hen mogen worden benut 'niet anders als de zuivere overschietende rente, vruchten en inkomsten'. Hij benoemde het college van schepenen van De Rijp tot beheerders van zijn nalatenschap en uitvoerders van zijn uiterste wilsbeschikking en de secretaris van het college tot administrateur. Hij wist wat hij deed: Willem Pz. Lakeman was zelf ook schepen van De Rijp geweest. Wat zijn eigenlijke beroep of status was heb ik niet kunnen nagaan. Als verstandig man voorzag hij de mogelijkheid dat de heren schepenen er wellicht op zeker moment wel eens geen zin meer in zouden kunnen hebben zijn nalatenschap te beheren. In dat geval moesten de weesmeesteren te De Rijp er mee worden belast. Wie waren nu degenen die van de vruchten uit zijn erfgoed mochten profiteren? 57

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 7